Gündem

TARİH GÜNYÜZNE ÇIKIYOR

anadolu selçuklu sultanı ii. kılıçarslan dönemineait kültürel mirasımızın en nadide örneklerinden biri olan ii. kılıçarslanhamamı, aksaray belediyesi tarafından yürütülen restore çalışmasıyla her geçengün tüm ihtişamı ile ortaya çıkıyor.

yüklenici firma, hamam çevresi ile zemininde vekubbe kaplamalarını aslına uygun olarak inşa ederken hamam üzerinde orijinalkubbe, tonoz, baca ve tütekliklerin koruma onarımı sürdürülüyor. ayrıca odöneminde şartları göz önünde tutulduğunda hamamın hayranlık verici birözelliği de hamamın üstü açık ve kapalı cehennemlik adı verilen alttan ısıtmalıbölümlerden oluşması. yüklenici firma, üstü açık ve kapalı olancehennemliklerde kazı ve temizlik çalışması başlattı.

restore çalışmaları sırasında tarihi yapınınniteliğinin korundurduğu bildirilirken çalışmanın kısa süre içinde bitirilerektarihi hamamın turizme kazandırılması hedefleniyor.

 köklü bir tarihe sahip olan aksaray  vebu tarihi ayaklandırıp şehre ve turizme kazandırmak için yaptığı titiz veözverili çalışmalarıyla ii. kılıçaslan hamamı gibi 800 yıllık tarihi yenidengün yüzüne çıkaran aksaray belediye başkanı haluk Şahin yazgı, ” anadolutopraklarının kültürel zenginliğinden payını almış şehrimizin kültür mirasınıkoruyup yaşatmak ve geleceğe aktarmak için her zaman çalışmalarımız devamedecektir” açıklamasında bulundu.

 tarihi dokusu ve mimari kimliği korunarakyenilenen kılıçaslan hamamında yüzyıllar içerisinde uğradığı deformasyon sonucukaybolmuş kubbelerin neredeyse hepsi tamamlanarak yeniden yükseldi.restorasyonunda sona gelinen mekânın yeniden canlanmasıyla aksaray güzel birmekâna daha kavuşacak.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası