Gündem

SON GÜN 28 ŞUBAT

yeniden yapılandırılan genel sağlık sigortası (gss) vesosyal güvenlik kurumu (sgk) prim borçları için yapılandırma süresiuzatıldı.  

aksaray sosyal güvenlik İl müdürü bilal akgÜn, 7143sayılı kanuna göre sgk’ya olan sigorta prim borçlarını yapılandırmak içinmüracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödeyemeyenve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara, 28 Şubat’a kadar ödeme yapmalarıhalinde yapılandırma haklarının devam edeceğini duyurdu.

İl müdürü bilal akgÜn, borçların yapılandırılmasıylakanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine yİ-Üfe’ye göregüncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğinihatırlattı ve yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenememiştaksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadarödenebileceğini açıkladı.

“sağlıkhizmetlerinden faydalanabilecekler”

bağ-kur’lu sigortalıların hizmet sürelerini dondurarakveya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinden yararlanmayabaşlayabileceklerini anlatan İl müdürü bilal akgÜn, hem bağ-kur’lu hem de genelsağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günügeçmeyen prim borçlarının da bulunmaması kaydıyla bu tarihe kadar da borcunabakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini kaydetti.

“gss prim borçlarıda Şubat sonuna kadar Ödenebilecek”

İl müdürü bilal akgÜn ayrıca 2018/aralık ve 2019/ocakaylarında ödenecek taksitler ile 31 aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gerekengss prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammıuygulanmaksızın Şubat sonuna ödenebileceğini kaydetti.

“borcu yoktur belgesi alan, İstihdam teşviklerindenfaydalanabilecek”

yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icratakibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını belirten İl müdürü bilal akgün şudeğerlendirmede bulundu: “yapılandırma haklarını devam ettirenişverenlerimiz, ‘borcu yoktur’ belgesi alabilecek, istihdam teşviklerindenyararlanabileceklerdir.“

7143 yapılandırmaları iptal edilenlerin talepte bulunmaşartı var mı? nereye başvuru yapmalı

 İl müdürü bilalakgÜn primin kendi ödeyen sigortalılar (4/a) prim borçları için dosyalarınınbulunduğu sgİm/sgm’ne , baĞ-kur (4/b) sigortalıları prim borçları ve ihyaborçları için dosyalarının bulunduğu sgİm/sgm’ne başvuruda bulunacaklardır.Ödeme planları iptal edilmemiş olanlar ile diğer işveren ve sigortalılarımızınherhangi bir başvuruda bulunmasına gerek yoktur diye belirtti.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası