Gündem

SOMUNCU BABA’YA YOĞUN İLGİ

ramazan ayında somuncu baba külliyesi ve türbesi yerli veyabancı turistler tarafından ilgi odağı oldu.

ervah kabristanlığı yanında yer alan ve içinde somuncubaba’nın hayatının minyatürlerle 12 bölümde anlatıldığı müze ile ziyaretçilerinibadet edebilecekleri caminin de olduğu külliye, yerli ve yabancı turistlerinilgi odağı oldu.

aksaray’da gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıllardavizyonagiren “somuncu baba: aşkın sırrı” filmi ile beraber, bu yıl somuncubaba külliyesi’ne ilginin geçen yıllara nazaran gün geçtikçe arttığıziyaretçinin yoğunluğundan anlaşılıyor.

türk hava yolları, dışişleri bakanlığı, kültür ve turizmbakanlığı ve aksaray belediyesi’nin desteği, trt’nin de ortak yapımcılığıylageçtiğimiz yıllarda vizyona giren ve oyuncu kadrosunda furkan palalı, alisürmeli, altan akışık, altan gördüm gibi ünlü isimlerin yer aldığı”somuncu baba: aşkın sırrı” filmi, “somuncu baba” olarakbilinen Şeyh hamid-i veli’nin türbesinin de bulunduğu külliyeye ilgiyiarttırdığı külliye esnafları tarafından belirtiliyor.

Çilehane ve müze İlgi görüyor

türbeyi ziyarete gelenlerin, külliyeyi gezmedengitmiyorlar. yılın her mevsimi somuncu baba külliyesi yoğun şekilde ziyaretediliyor. İnsanlar türbede duasını edip, çilehaneye girerek somuncu baba’nınorada yaşadığı güzellikleri, hatıraları yaşamaya çalışıyor. ziyaretçiler dahasonra hayatının detaylı şekilde minyatürlerle anlatıldığı müzeye geçerek,somuncu baba’nın hayat serüvenini görme imkanı buluyorlar.

Özellikle önemli geceler ve ramazan ayında ziyaretçilerkülliyeye yoğun ilgi gösteriyorlar.

haber vedat t.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası