Gündem

RAMAZANIN MANEVİYATI SOMUNCU BABA’DA YAŞANIYOR

anadolu’nun manevi mimarlarından “somuncu baba”olarak da bilinen Şeyh hamid-i veli’nin aksaray’daki külliyesinde, ramazandolayısıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor

İl kültür ve turizm müdürü mustafa doğan:  “külliyede somuncu baba’nın hayatınınpanoramik olarak sunulduğu güzel bir müzemiz var. bu müzede somuncu baba’nınhayatı başından itibaren kesitlerle anlatılıyor. misafirlerimiz külliyedekisomuncu baba fırını’ndan özel somun ekmeklerini alarak şehrimizdenayrılıyor” dedi.

anadolu’nun manevi mimarlarından “somuncu baba”olarak da bilinen Şeyh hamid-i veli’nin aksaray’daki külliyesinde, ramazandolayısıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

hacı bayram-ı veli’nin hocası, alim ve mutasavvıf Şeyhhamid-i veli’nin türbesinin yanına yaptırılan külliyeye gelenler, somuncubaba’nın hayatının minyatürlerle 12 bölümde anlatıldığı müzeyi ziyaret ediyor.

başta çevre iller olmak üzere türkiye’nin birçokkentinden gelen ziyaretçiler, türbede duasını edip, çilehaneye girerek somuncubaba’nın burada yaşadığı güzellikleri keşfetmeye çalışıyor.

vatandaşlar gün içerisinde vakit namazları için desomuncu baba camisi’ne akın ederek, namazlarını açık havada eda ediyor. türbeyiziyarete gelenler, somuncu baba’nın hatırasına külliyedeki fırında pişirilensomun ekmeğini almayı da ihmal etmiyor.

ramazanda teravih namazları da külliyedeki camininyanındaki açık alanda kılınıyor.

– somuncu baba’yaözel somun ekmek alıyorlar

aksaray kültür ve turizm müdürü mustafa doğan, aamuhabirine yaptığı açıklamada, somuncu baba’nın kentin manevi mimarlarındanolduğunu söyledi.

türbesinin bulunduğu bölgenin aksaray belediyesinceyeniden düzenlendiğini belirten doğan, şöyle devam etti:

“somuncu baba türbesi ve külliyesi her yıl uzaktanve yakından binlerce insanın ziyaret ettiği aksaray’daki önemli mekanlardandır.somuncu baba hazretlerinin kabrinin bulunduğu yerde aksaray belediyesininyaptığı düzenleme ile çok güzel bir külliye oluşturuldu. külliyede somuncubaba’nın hayatının panoramik olarak sunulduğu güzel bir müzemiz var. bu müzedesomuncu baba’nın hayatı başından itibaren kesitlerle anlatılıyor.misafirlerimiz külliyedeki somuncu baba fırını’ndan özel somun ekmeklerinialarak şehrimizden ayrılıyor.”

yılın her mevsimi somuncu baba’nın yoğun şekilde ziyaretedildiğini, ancak ramazan ayında farklı bir yoğunluk olduğunu anlatan doğan,”bölgenin özellikle ramazan ayında manevi havası daha fazla. burayagelenler ramazan ayında teravih namazlarını kılıyor. Özellikle dışarıdan gelenmisafirler, ramazanın manevi havasını burada doyasıya teneffüs ediyorlar.”diye konuştu.

doğan, çekimleri aksaray’da gerçekleştirilen”somuncu baba: aşkın sırrı” filminin de külliyeye ilgiyi arttırdığınadikkati çekerek, turizm firmalarının kente kültür turları düzenlemeye başladıklarınıaktardı.

– hacı bayram-ıveli’nin hocası

somuncu baba’nın anadolu’daki tasavvuf hayatınınönderlerinden olduğuna işaret eden doğan, şunları kaydetti:

“Çok kıymetli öğrenciler yetiştirmiştir. bunlardanen önemlisi hacı bayram-ı veli’dir. hacı bayram-ı veli’nin hocası olan somuncubaba hazretleri, osmanlı’nın kuruluş dönemini ilmi ve dini yönden etkilemişönemli şahsiyetlerden biridir. o, hacı bayram’ı yetiştirmiş, hacı bayram daakşemseddin’i. akşemseddin’in öğrencisi ise fatih sultan mehmet’tir.”

külliyeyi ziyarete konya’dan gelen mehmet polat da büyükbir evliya olan somuncu baba’yı ziyaret etmek istediklerini dile getirerek,”mübarek ramazan ayında buranın manevi havasını teneffüs etmek içingeldik. somuncu baba’nın hayatını anlatan levhaları okuduk ve çok etkilendik.hayatımıza biraz daha çeki düzen vermemiz gerektiğini, bu dünyanın sadece birmisafirhane olduğunu bir kez daha hatırladık.” ifadelerini kullandı.

aa

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası