Gündem

MUHASEBE, İNSANIN ÖLÜMÜ YADSIMASINDA BİR ARAÇ MIDIR?

aksarayÜniversitesi (asÜ) dr. Öğretim Üyesi Ömer yazan, modern insanın sürekli olarakkaygılandığı ölüm düşüncesinin, ölümden kaçınma veya ölümsüzlük antitezini deberaberinde getirdiğini söyledi.  

89’uncufelsefe toplantısında “Ölümü yadsıma aracı olarak muhasebe” başlıklı bir sunumyapan yazan, muhasebenin sadece teknik yönüyle değerlendirildiğinde bilimseleleştiri yapılabilecek bir disiplin olduğunu, ancak diğer tüm sosyal bilimlerdeolduğu gibi insani bilimlerin önemli bir alanı konumunda bulunduğunu belirtti.İnsanların hayatındaki bir kısım sosyolojik veya felsefi olguların muhasebeyedoğrudan ya da dolaylı olarak yansıdığını iddia etmenin yanlış olmayacağınadeğinen Ömer yazan, “acaba muhasebe, insanların ölümü yadsımasında bir araçmıdır?” diye sordu. Ölümün, insanın yüz yüze kaldığı ancak yüz yüze kalmaktanda sürekli kaçındığı en temel düşüncelerden birisi olduğuna da dikkat çekenyazan, “günlük hayatımızda -özellikle yaşın genç olduğu dönemlerde- ölümle, biryakınımızı kaybedince karşı karşıya kalıyoruz. Öngöremediğimiz bir sınırsızlıkiçinde ömrümüzün devam edeceğini varsayıyoruz. aslında modern insanın kaçındığıen temel düşüncenin ölümlülük oluğunu iddia etmek mümkün. Ölüm kaygısı bir antitezide beraberinde getiriyor; ölümden kaçınma veya ölümsüzlük. Ölümsüzlükdüşüncesinin tarihten bu yana pek çok yansımasını görüyoruz. abidevi yapılar,geride hayırlı bir evlat veya eser bırakma, sevap defterinin kapanmaması,yüzyıllar boyu devam etmesi istenen aile ve soy isimleri, elden ele, nesildennesle geçen değerli mücevherler… bu kaygıların temelinde ölümsüzlük düşüncesiyatmaktadır.”

toplantı,soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

habermerkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası