Gündem

MEKÂN MI İNSANI İNŞA EDER, İNSAN MI MEKÂNI?

aksaray Üniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin,insanların mekânları inşa ettiğini, ancak son tahlilde mekânların insanlarınzihinlerini ve davranışlarını şekillendirdiğini söyledi. 

birlik vakfı tarafından düzenlenen “İrfan mektebi”sohbetlerinde öğrencilerle bir araya gelen rektör Şahin, insanla içindeyaşadığı mekân arasında ilginç bir ilişki olduğunu belirterek, “mekân mı insanıinşa eder, insan mı mekânı?” diye sordu ve şöyle devam etti: “apartmanları vemüstakil evleri düşünelim… müstakil evde bir çocuğun koşuşturması alt kattakikomşuyu rahatsız etmez çünkü yapının zaten alt katı yoktur. ama apartmanlardapek çok daire bir yapının içinde olduğu için çocukların koşuşturması alt kattakikomşuyu rahatsız edebilir ve bu duruma dikkat etmek gerekir. bu örnekte olduğugibi, insanın kendisinin şekillendirdiği bir yapı, onun davranışlarınıbelirlemiş olur. dolayısıyla, insan mekânı şekillendirir ama son tahlilde inşaedilen mekânlar insanların kişiliklerini inşa eder…”

İki bölümden oluşan sohbetin ardından birlik vakfıbaşkanı zeyid düzgün, rektör Şahin’e İrfan mektebi’ne verdiği katkılarmünasebetiyle teşekkür etti.  

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası