tolgahan hayvancilik işletmesi sahibi alparslan Öztürkile yapmış olduğumuz söyleyişi de hayvan alırken dikkat edilmesi gerekenkonular hakkında görüşlerini aldık.
Öztürk; “sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurbanedilebilmesi için, en az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekir. İki yaşınıbitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurbanolmalarına engel olmaz. yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamışolurlarsa kurban olarak kesilemezler. ancak doğumu kesin olarak bilinmeyenbüyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir.
kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken noktalar
1. etli, canlı olması gerekiyor.
2. kulağının veya kuyruğunun kopuk olmaması gerekiyor.
3, gözünün veya memesinin kör olmaması gerekiyor.
4. Çok hasta, zayıf olmaması gerekiyor.
5, tüylerinin parlak olması gerekiyor.
6, küçükbaş hayvanlarda, oğlaklar en az 1 yaşında,kuzuların en az 6 aylık ve annesi kadar olması gerekiyor. koyun ve koçlar zatenkurban edilebiliyor ama yaş şartı koyun ve keçilerde farklılık gösteriyor.
7. oğlaklar 1 yaşında olması lazım. erkek kuzular en az 6aylık olmalı. 1 yaşını doldurmuş olan hayvanlar zaten kurban edilebiliyor.
8. büyükbaş hayvancılıkta en az 2 yaşını doldurmuş olmasıgerekiyor. tüm hayvanların 2 yaşını doldurması dişlerinden belli oluyor.ortadaki küçük kuzu dişlerinin düşüp büyük anaç dişlerinin çıkmış olmasıgerekli.
9. alt çenelerinde 2 büyük dişin olması gerekiyor. İslamibir ibadet yapıyoruz, bunu düzgün yapmak zorundayız” dedi.
haber vedat t.