Gündem

KOP’A 15,5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

dsİ’nin kop kapsamında konya, karaman aksaray ve niğde’deson 15 yılda yaptığı 15,5 milyar liralık yatırımla 850 bin 160 dekar alansulamaya açılarak, 651 milyon liralık zirai gelir artışı sağlandı

devlet su İşleri (dsİ) genel müdürlüğü tarafından, konyaovası projesi (kop) kapsamında konya, karaman aksaray ve niğde’de son 15 yıldayapılan 15,5 milyar liralık yatırımla 850 bin 160 dekar alan sulamaya açılarak,651 milyon liralık zirai gelir artışı sağlandı.

dsİ genel müdürü mevlüt aydın, aa muhabirine yaptığıaçıklamada, konya ovası’nın özlediği suya kavuşması için kop projesinin hızladevam ettiğini söyledi.

“tahıl ambarı” olarak nitelendirilen konya’nın100 yıllık rüyasına kavuşacağını dile getiren aydın, şöyle devam etti:

“dsİ olarak kop kapsamında konya, niğde, karaman veaksaray illerine 2003-2018 yıllarında toplam 15,5 milyar liralık yatırımyaptık. bu 4 ilde son 15 yılda 4 içme suyu tesisi, 83 baraj ve gölet, 94 sulamatesisi ve 195 taşkın koruma tesisinin yapımı tamamlanmıştır. 134 tesisininşaatı devam ederken, 166 tesisin de planlama ve projelendirme aşamasısürmektedir. tamamlanan sulama tesisleri ile 850 bin 160 dekar tarım alanısulamaya açılmış ve 651 milyon liralık zirai gelir artışı sağlanmıştır.”

aydın, 9 milyon 527 bin 440 dekar alanda da toplulaştırmaçalışmalarının devam ettiğini belirterek, “bu kapsamda 2 milyon 677 bin580 dekar alanda çalışmalarımız tamamlanmıştır. tamamlanan enerji tesisleri ileyılda 2,4 milyar kilovatsaat elektrik üretilmektedir. devam eden tesislerinmaliyeti 6 milyar lira olup, 2023 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir.”dedi.

– “gap’tansonraki en büyük yatırım”

konya, karaman, aksaray ve niğde’de yağışın türkiyeortalamasının altında kaldığına dikkati çeken aydın, şu bilgileri aktardı:

“bu illerdeki yağış ortalaması 388 milimetredir.türkiye ortalamasının 574 milimetre olduğu düşünülürse, bölgemizin az yağışaldığını söyleyebiliriz. bu gerçek, suyumuzun bir damlasının bile hebaedilmemesi gerektiğini ortaya koymaktadır. gap’tan sonra en büyük sulamayatırımı olma özelliğini taşıyan kop; sulama, içme, kullanma ve sanayi suyuihtiyacını karşılamak, yer altı suyu seviyesini dengelemek, taşkına mani olmak,teknolojik ziraat yapmak, üretim artışı sağlamak, hayvancılığı geliştirmek,ağaçlandırma ve çevreyi korumak için geliştirilen, sosyo-ekonomik kalkınmayıhedefleyen insan merkezli bölgesel kalkınma projesidir. türkiye yüzölçümününyüzde 8’ini kapsayan proje alanı, aynı zamanda sulanabilir tarım arazilerininde yüzde 13’ünü oluşturuyor. Ülke nüfusunun yüzde 4’ü, yani 3,2 milyon kişi kopbölgesinde yaşamaktadır.”

aa

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası