Gündem

Kazı Çalışmaları Başladı

aksaray’da uzun yıllardır süren ve aksaray’ın eskitarihinin izlerinin ortaya çıkarıldığı aşıklıhöyük, güvercinkayası ve acemhöyükkazı alanlarında 2018 yılı kazı çalışmaları başladı. kazı faaliyetleri eylülayının sonuna kadar devam edecek.

acemhöyük kazı başkanı prof.dr. aliye Öztan, aşıklıhöyükkazı başkanı prof.dr. mihriban Özbaşaran, İl kültür ve turizm müdürü mustafadoğan ve beraberlerinde aksaray müzesi arkeologlarından acemhüyük kazısıbakanlık temsilcisi fariz demir ile aşıklıhöyük kazısı bakanlık temsilcisiyeliz kocayaz vali aykut pekmez’i ziyaret etti.

aksaray’da her yıl yaz döneminde başlayan kazılarhakkında bilgi alan vali pekmez; aşıklı ve acemhöyük’ün önemli kazı alanlarıolduğunu belirterek, buralarda ilk yerleşik hayat izlerinin, tarım vehayvancılığa geçiş dönemi ile ilgili bulguların yanı sıra güçlü ticarifaaliyetlerin yapıldığını gösteren verilere rastlanıldığını ifade ederek, bubilgilerin ilimiz ve ülkemiz tarihi açısından oldukça önemli olduğunuvurguladı.

anadolu’nun en eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığınıbelirten vali pekmez, bu bağlamda aksaray’ın da konumu itibarıyla önemli birmerkez olduğunu, buralarda bulunan medeniyet değerlerinin ortaya çıkarılmasınında bilim ve insanlık tarihi açısından fevkalade önemli olduğunu belirtti.

kazı başkanlarından bu yılki programları hakkında bilgialan vali pekmez, kendilerine çalışmalarında kolaylıklar diledi.

aksaray İl kültür ve turizm müdürü mustafa doğan daaksaray’da yürütülen kazılarda elde edilen verilerin şehrin tarihi ve sosyalyaşamına dair önemli bilgiler ortaya koyduğunu, kazılarda elde edilen tarihieserlerin ise aksaray müzesinde sergilendiğini belirtti.

doğan, kültür ve turizm bakanlığı tarafından aksaray’da devamettirilen 3 önemli kazıya ilaveten, yeni kazı çalışmalarının dayapılabileceğini belirtti.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası