Gündem

İLAÇ TEMİNİ KONUSUNDA SIKINTILAR YAŞIYORUZ

eczacıların son zamanlarda yaşadığı sıkıntıları dilegetirmek için 34. bölge eczacılar odasınca basın toplantısı düzenlendi.eczacılar odası başkanı fatih Özçiftçi ; “İlaç temini konusunda sıkıntılaryaşıyoruz” dedi.

34. bölge aksaray-kırşehir eczacılar odası başkanı ecz.fatih Özçiftçi yaptığı basın açıklamasında; “sağlık bakanlığı, 13 Şubattarihinde 2019 yılı ilaç fiyatlandırması ile ilgili yapılan güncellemeleri duyurdu. söz konusu açıklamada ilaç fiyatlarında meydana gelecekdeğişikliklerin 19 Şubat salı günü itibariyle geçerli olacağı da belirtildi. budeğişiklik doğrultusunda ilaç sektörü ile mutabakata varılmış olmasını, ilacaerişim anlamında olumlu bir adım olarak görüyoruz. ancak ilaç piyasasında birsüredir yaşanan sıkıntılarımızın yeni kur oranının açıklanması ile birlikteciddi seviyelere çıktığını belirtmek durumundayız.

tarafımıza yapılan bildirimler ve sahadan edindiğimizbilgiler, ecza depolarından ilaç temini konusunda çok büyük sıkıntılaryaşandığını gösteriyor. ecza depolarına verilen siparişlerde sorunlaryaşanmakta, internet sipariş ekranlarına kısıtlamalar getirilmekte, telefonaracılığıyla verilen siparişler yerine getirilmemekte ya da eksik bir şekilde karşılanmaktadır.karşı karşıya olduğumuz tablo, eczacılarımızın ilaca erişim konusunda sahadaciddi ve önemli bir tedarik sorununun yaşandığını gözler önüne seriyor. yaşanantedarik sıkıntıları sebebiyle 19 Şubat’a kadar halk sağlığı noktasında olumsuzsonuçların ortaya çıkacağı aşikârdır. Öte yandan depoların tutumu sebebiylemeslektaşlarımız hastasına, bilhassa nöbet saatlerinde ve hayati öneme hayizdiyabet, kalp, tansiyon, diyaliz gibi ilaçların teminikonusunda zorlanacak ve bu durum da eczacı ile hastayı karşı karşıyagetirecektir.

zan altında bırakılmayı kabul etmiyoruz

İlaç tedarik sürecinde yaşanan sıkıntılar, kurunaçıklanmasıyla tavan yapmış olsa da zaten bir süredir bu sıkıntılar devametmekteydi. sağlık bakanlığı yapılan denetimler doğrultusunda 42 üreticide, 20depoda, 32 eczanede stokla ilgili sıkıntı tespit edildiğiniduyurmuştu. bunun ardından hem birliğimiz hem bölge eczacı odalarımıztarafından stokçuluğu yapan her kim ise karşısında olduğumuza dairaçıklamalar yapılmış ve bahsi geçen eczane isimlerinin bildirilmesihalinde stokçuluk yaptığı söylenen kişilerle ilgili işlemler başlatılacağısöylenmişti.

İçinden geçtiğimiz süreçte İl sağlık müdürlükleritarafından  eczanelerimiz yoğun bir şekilde denetimlere tabi tutulmakta,bu durum da eczacılarımızı kamuoyunun gözünde ilaç yokluğunun sorumlusu gibigöstererek zan altında bırakmaktadır. Ülkemizin her köşesinde kesintisiz hizmetveren bir mesleğin mensupları olarak yaratılan intibanın karşısında olduğumuzu,zan altında bırakılmayı kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

tüm bunlardan hareketle; kesintisiz sağlık ve ilaçdanışmanlığı hizmeti verirken stokçulukla suçlanarak mesleğimizin itibarınınzedelenmesini kabullenmemekle birlikte eczacı depolarının tutumu sebebiylehastalarımızla karşı karşıya gelmemize sebep olacak her türlü tutum veuygulamanın karşısında olduğumuzu beyan ediyoruz. biz eczacılar halka en yakınsağlık danışmanı olma düsturuyla hastalarımıza hizmet verebilmek adınafedakarca çalışıyoruz ve halk sağlığını önceleyen bir mesleğin mensuplarıolarak aynı çaba ve hassasiyeti ilgili tüm tarafların göstermesini bekliyoruz”dedi.

haber vedat tunç

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası