yılın 11 ayı yurt dışında kalan aksaraylı gurbetçiler,memleket hasretlerini araç plakalarına yazdırdıkları 68 rakamıyla gidermeyeçalışıyorlar.
türkiye’den yurt dışına en çok göç veren illerin başındagelen aksaray’a yaz tatili için gelen gurbetçiler, yaşadıkları ülkedeçektikleri memleket hasretini, araçlarının plakalarına ilin kodu olan 68rakamını yazdırarak gidermeye çalışıyor.
daha çok temmuz ve ağustos aylarında aksaray’a gelengurbetçiler, burada yaklaşık bir ay kaldıktan sonra yurt dışında çalıştıklarıülkelere dönüyor. pek çok gurbetçinin, türkiye’ye aileleriyle geldikleriotomobillerinin plakalarına, bulundukları ülkeden, aksaray’ın plaka kodu olan68 rakamını alması dikkati çekiyor.
gurbetçi vatandaşlarla yaptığımız söyleyişi de “yıldasadece bir aylığına geliyoruz. ayrı kaldığımız süre zarfında, aksaray’ı çoközlüyoruz. yapacak bir şey yok, bu kadarıyla yetiniyoruz” dediler.
haber vedat t.