Gündem

DÜNYADA 308 NOKTAYA UÇAN TEK HAVAYOLU ŞİRKETİ THY

aksarayÜniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, türkiye’de bazı alanların çokhızlı şekilde gelişip değiştiğini, hava yolu taşımacılığının da bu alanlardanbirisi olduğunu ifade etti. 

asÜve genç İlim yayma topluluğu işbirliği ile düzenlenen “havacılık sektörünündünü, bugünü ve yarını” isimli konferansın açılış töreninde konuşan rektörŞahin, bu alanın türkiye’nin yüz akı alanlardan birisi olduğunu vurguladı. 2000’liyıllardan itibaren alanda yaşanan gelişmelerin dikkat çekici olduğunu belirtenprof. Şahin, “Şu an bakıldığında havacılık alanındaki gelişimin hep böyleolduğu zannediliyor. hem sektörel gelişim, hem de vatandaşların kullanımıbakımından son yıllarda bu sektör çok önemli bir büyüme kaydetti. daha evvelkiyıllarda uçaklar insanlarımızın hayretini cezbeden araçlarken, bugün doğal birdurum olarak karşılanıyor. bu, yaşanan gelişimin önemli bir ayrıntısıdır. buyıl, dünyanın en büyük havalimanlarından birisi ülkemize kazandırıldı. Ülkemizbu alanda dünya çapında söz sahibi ülkelerden birisi haline geliyor” dedi. gençİlim yayma topluluğu başkanının konuşmasının ardından kürsüye gelen türk havayolları (thy) teknik a.Ş. genel müdür yardımcısı fazıl Çiftçi, sektöründünyadaki ve türkiye’deki son durumuna dair bilgiler aktardı. thy’nin 13iştiraki olduğunu ve 2017 itibariyle toplam gelirin 16 milyar dolara ulaştığınıbelirten Çiftçi, uçak, uçak parçası, koltuk, kabin içi üretimleriyle alakalıiştiraklerin de bulunduğunu söyledi. bu alanlarda faaliyetlerin sürdüğünedikkat çeken Çiftçi, “türkiye, ilerleyen süreçlerde kendi uçağını yapmayabaşladığında bu alanlardaki iştirakler üretimin ana nüvesi haline gelecek”dedi. thy’nin, dünyada 123 ülke, 305 şehir ve 308 noktaya uçtuğunu, dünyada 308noktaya uçan başka bir hava yolu şirketi olmadığını kaydeden fazıl Çiftçi,“yolcu sayısı bakımından da thy, avrupa’da üçüncü sırada. son yıllarda uçuşuarttırdığımız bölgelerin başında afrika geliyor. bu bölgede yeni noktalar belirleniyorve ağlar gelişiyor” dedi. hava yolu sektörünün dünyada ve türkiye’de hızlabüyüdüğüne de vurgu yapan Çiftçi, şöyle devam etti: “2017 yılında dünyada 2.7milyar insan hava yoluyla ulaşım sağladı. 2040 yılında bu rakamın 22 milyarkişiye ulaşması öngörülüyor. en büyük katkının da asya-pasifik bölgesindengelmesi bekleniyor. türkiye’de uçak sayısı -2003-2017 arasında- 517’ye, yolcusayısı 4.6 kat artarak 138 milyona, havalimanı sayısı da 26’dan 55’e yükseldi…”

soru-cevapbölümünün ardından tören, plaket takdimiyle sona erdi.

haber merkezi 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası