Gündem

DEV PROJE HAYAT BULUYOR

aksaray belediyesi ve dsİ iş birliğinde gerçekleştirilenİçme suyu projesi ile aksaray 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı çekmeyecek. 

belediye başkanı haluk Şahin yazgı yaptığı açıklamadaaksaray’da 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı yaşamayacağını söyleyerek, bağlıköyarıtma tesisi, akhisar depo, mevcut şehrimizdeki depolar ve yeni yapılan lalelideposunu birbirine bağlayacak olan isale hattının tamamlandığını ve çelik hatbağlantısının titizlikle yürütüldüğünü söyledi. aksaray’da içme suyu temini noktasındaher alanda çalışmaların yapıldığını ve çalışmalarda sona gelindiğini vurgulayanbaşkan yazgı “yılsonu itibari ile arıtma tesisindeki tüm işler bitirilecek vetesis tam anlamıyla hazır hale gelecek. kalite standartları çok yüksek olantesisten çıkan kaliteli suyu, halkımız evindeki musluktan rahatça içebilecek.”dedi.

dsİ genel müdürü mevlüt aydin, aksaray İçme suyu projesi,aksaray il merkezinin 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacınınkarşılanmasına yönelik olarak hazırlandı. proje kapsamında toplam 51 kmuzunluğunda çelik ve hdpe boru iletim hattı, 33 bin m3 kapasiteli 5 adet sudeposu, 3 adet terfi merkezi ile 34 bin 560 m3/gün kapasiteli arıtma tesisiyapılacak.

projeye ilk olarak her biri saniyede 50 litre debiyesahip 6 adet kuyu açılması ile başlandı. yeni açılan 6 adet kuyu ile mevcutaratol kuyusundan temin edilen sular, 2 bin 952 metre uzunluğundaki iletimhattı vasıtasıyla arıtma tesisine ulaştırılacak.

İnşaatı devam eden “membran arıtma” tipindeki tesis,saniyede 400 litre ham suyu havalandırma yapısı, ön ozonlama, kartuş filtre,ultrafiltrasyon, ters ozmoz ve reminerilizasyon ünitelerinden geçirerekfiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan “İnsani tüketim amaçlı sularhakkında yönetmelik” esaslarına uygun hale getirecek. arıtma tesisinde arıtılansulara ilave olarak mevcut bağlıköy arsenik arıtma tesisi ile helvadere arsenikarıtma tesisinden gelecek olan sular, proje kapsamında yapılmakta olan isalehattı ve 5 adet yeni su deposu aracılığı ile şehir şebekesine iletilecek.

aksaray’ın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacınıgiderecek olan arıtma tesisinin inşaat işleri tamamlanmış olup, mekanik veelektrik ekipman montajı devam etmektedir. 2 adet depo, 6 adet kuyu ve muhtelifçaplarda 19 bin metre boru montajı tamamlanmıştır.

söz konusu projeye ilave olarak aksaray il merkezininmevcut durumda en önemli içme ve kullanma suyu kaynağı olan mamasın barajından,işletmedeki kılıçarslan İçme suyu arıtma tesisine daha kaliteli hamsu verilmesiamacıyla 2017 yılında “dubalı su alma yapısı” inşa edilmiş ve bu sayede mevcutarıtma tesisinin arıtım verimliliğinde önemli oranda iyileşme sağlanmıştır.’dedi.

dsİ’nin hız kesmeden çalışmaya devam ettiğini, içme suyu,sulama ve taşkın koruma tesislerinin birer birer hizmete geçtiğini söyleyen dsİgenel müdürü mevlüt aydin, “aksaray İçme suyu projesi ile 420 bin kişiye ilaveiçme suyu temin ederek aksaray İlinin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacınınkarşılanmasını güvence altına alıyoruz. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkürediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası