3 kasımda vizyona giren veçekimlerinin tamamı aksaray’da yapılan “deliler fatih’in fermanı”filminin galası oyuncuları ile birlikte aksaray park site adesede yapıldı. binlerce kişinin katıldığı galada izdiham yaşandı. filimin oyuncularıile resim çektirmek isteyen vatandaşlar bir birleri ile yarıştı. gala gecesindefilimin başrol oyuncusu cem uçan ve diğer oyuncular gala öncesi park site içerinde bulunan Çocuk aktivite merkezini gezerek hayranlarıile resim çektirdiler.
tamamı aksaray’da çekilenve kazıklı voyvoda vlad tepeş’in osmanlı sarayı’na uzanan hikayesininanlatıldığı ‘deliler fatih’in fermanı’ filminin aksaray galası yapıldı.
filimin yönetmeni osman kaya, olan kurgusuyla veçekimleriyle tarihimizi yansıtan filimde rol alan erkan petekkaya, cemuçan,İsmail filiz,nur fettahoğlu, yetkin dikinciler, gülşah Şahin, gökçe Özyol,hakan yufkacıgil’in rol aldığı filim izleyicilerin beğenisine sunuldu.
3 kasımda vizyona giren veçekimlerinin tamamı aksaray’da yapılan “deliler fatih’in fermanı”filminin galasında oyuncu cem uçan filim hakkında değerlendirmelerdebulundu.
oyuncu cem uçan; ortakyapıcılarından biriyim proje yapımcısıyım ve baş rol oyuncusuyum. kendi öztoprağımızdan öz evlatlarımızın yaptığı bir hikaye çektik. kendi ecdadımızıdoğruları ile tarihi kronojinin üstünde var olan bir hikayeyi anlatıyoruz.murat tepeşah ve fatih sultan mehmet arasında geçen bir hikayeyi anlatıyoruz.tarihi kronojide belgeleri ile sabitlenmiş gerçekliği ispatlanmış bir hikaye anlatıyoruz.geçmişte hollywood sinemasındayaptıkları duracula anton filminin aslında bir cevabı gibide düşünülebilirizdeliler filmini ecdadımızı aşağılayantarihimizi aşağılayan, atalarımızı aşağılayan bir filim çektiler. biz bunun tamorijinal halini tarihte nasıl oldu doğalhalini anlatıyoruz. dediğim gibi bu bir türk filimi bu toprağın öz çocukları çekti bu filimiaksaray’da çekildi baştan sona kadar bütün filim aksaray da çekildi. aksaray’ın doğal platosunda çekildi.8hafta boyunca aksaray da kaldık. İnanılmaz bir şehir müthiş bir yer avrupa’ da her her yerde anlatmayaçalışıyorum. İnanılmaz bir halkı var, halkıyla birlikte çalıştık deliler filimiboyunca gerçek bir hikaye anlatıyoruz.kendi hikayelerimizi kendimiz anlatmazsak. dünya bizim hikayelerimizi kendi istediği gibianlatır. o yüzden bu tarz hikayeleri, ecdadımızı anlatan gerçek hikayeleri devamı anlamında da elimiz geleni yapmayaçalıyoruz. bu arada aksaray belediyemize ve belediye başkanı haluk Şahinyazgıya gösterdiği ilgiden ve değerden dolayı teşekkür ediyorum. bize gerçektençok büyük destek verdi.
oyuncu gülşah Şahin; bizimdeliler filmimiz isminde anlaşılacağı gibi aslında erkek filmi dahayoğunluklu fakat bizde bayanlar olarak bize düşen karakterleri yerine getirmeye çalıştık. gerçekten deliler filmiözel bir filim bence çok büyük emek verilerek cem uçan’ın hayalleri üzerine kurulmuş ve gerçekleştirdiği büyük bir yapım bunun içinde olmaktan dolayı gurur duyurum.Çünkü tarihi gerçekliğin içinde aynızamanda büyük bir görsel şölen var. halkımızın beğenisine sunuyoruz dedi.
aksaray belediye başkanıhaluk Şahin yazgı; herşeyden önce cem beye teşekkür etmek istiyorum aksaray’daböyle bir filim çektikleri için bundan 1,5 yıl önce tanıştığımızda vegörüştüğümüzde aksaray’ın doğal bir plato olduğunu böyle tarihi bir filim çekmek için uygun veortam oluştuğunu söylediklerindebizlerde çok mutlu olmuştuk. onlara hem destek olmak suretiyle hem yanlarındamaddi manevi olmak suretiyle bu filimin gerçekleştirilmesi için birçalışma içerisine girdik. ben ekiparkadaşlarıma teşekkür ediyorum. ardından da bu filmi hayata kandıran deliler gibi tarihin önemli noktasında önemligörevler icra eden böyle bir ekibinsinema diliyle aktarılmasından dolayıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorumdedi.
galaya aksaray valisi alimantı, aksaray belediye başkanı haluk Şahin yazgı, aksaray İl emniyet müdürüali karabağ, turizm il müdürü mustafadoğan, İş kur İl müdürü mahmut akkuş ve diğer daire müdürleri ve vatandaşlarkatıldı.
haber yaşar karatay