Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Çiftçilerden TMO’ya Çağrı: Kulak Verin, Karnımızı Doyurun!

Aksaray Ziraat Odası Başkanı

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Koçak, hububat fiyatlarının çiftçilerin beklentileri karşılayamadığı belirterek çiftçilerin zor durumda kalacağını söyledi.
Fiyatlar Beklentimizin Çok Altında Kaldı
Ziraat Odası Başkanı Koçak yaptığı açıklamasında; Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatları Çiftçilerin beklentilerini karşılamadı. Fiyatlar çok düşük olduğu için çiftçilerimiz zor durumda kalacaktır. Açıklanan fiyatlar beklentimizin çok altında kaldı. Bundan dolayı çiftçilerimizden aşırı derecede tepki aldık. Çiftçilerimiz önümüzdeki sezon nasıl üretim yapacağız diyor. Hububat fiyatları; ekmeklik buğday 9,25 TL, makarnalık buğday 10 TL, arpa ise 7,25 TL olarak açıklanmış. Ancak geçtiğimiz yıllara göre kıyasladığımız zaman makarnalık buğdaya ve ekmeklik buğdaya %11 civarında bir fark gelmiş. Arpada ise %3. Çiftçilerin girdi maliyetleri ilaç, gübre, mazot ve tohum fiyatları ise ikiye katlandı” dedi.
Fiyatlar Çok Düşük Çiftçilerimiz Bu Şekilde Üretime Devam Edemeyeceklerdir
Fiyatların çok düşük olduğunu belirten Koçak; İthalat kapatılmış, bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat ithalat kapatılmış olması piyasanın anında yükseleceği anlamına gelmez. Piyasada aşırı miktarda stokumuz var. Bu stokumuzu bitirmeden iç piyasanın yükselmesini bekleyemeyiz. İç piyasa evet belki yükselecektir fakat çiftçiler o zamana kadar elindeki ürünü satacaktır. Fiyatlar çok düşük çiftçilerimiz bu şekilde üretime devam edemeyeceklerdir. TMO’dan beklentimiz; Ekmeklik buğdayı 13 TL, Makarnalık (sert) buğdayı 14 TL, arpa 10 TL ve Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı Çiftçilerimize buğday için ton başına 2.500 TL’ye, Arpa için ton başına 1.500 TL’ye kadar fark ödemesi desteği verilmesi hususlarında revizyon yapılmasını talep ediyoruz. Tarım, sadece ekonomik bir faaliyet değil, bu toprakların geleceğidir. Tarım, sadece bugünün değil, yarınında garantisidir. Çiftçilerin girdi maliyetleri dikkate alınarak, taban fiyatlar belirlenmelidir. Bu noktada TMO’ya sesleniyoruz: Bu halkın karnını doyuran çiftçilerimize kulak verin” şeklinde konuştu.

Fatma Altınok