aksaray belediye başkanı haluk Şahin yazgı, meclis üyeleriile birlikte osmanlı’da efsane türk akıncıları delileri konu alan ve geçtiğimizgünlerde vizyona giren ‘deliler: fatih’in fermanı’ adlı sinema filmini izledi.
aksaray belediyesi sponsorluğunda çekimi aksaray ilsınırları içinde tamamlanan ‘deliler: fatih’in fermanı’ vizyona girdi. belediyebaşkanı haluk Şahin yazgı, beraberindeki meclis üyeleri birlikte meraklabeklenen filmi nora city avm içinde bulunan cine nora sinema salonunda izledi.
vizyona girmeden önce fragmanı yayınlanan deliler filmisinemaseverleri meraklandırmıştı. film vizyona girdiği ilk günden itibarenyoğun ilgi ile karşılaştı.
osmanlı’da sınırların güvenliği ile sorumlu olan deliler, parave mülkiyetten ziyade padişaha gönül bağıyla bağlı bir askeri birlik olarakbiliniyor.
osman kaya’nın yönettiği filmde; fatih sultan mehmet’in gönderdiğiosmanlı elçisi romanya prensi vlad tarafından infaz edilmiştir. yaşanan olaykarşısında fatih sultan mehmet, vlad’ı öldürmesi için baba sultan’a fermanverir. baba sultan görev için gökkurt, Çebi, suskun, adsız, mübariz, kongar veasgar’dan oluşan deliler birliği’ni kuman’la birlikte edirne’den targoviçte’yegönderir. deliler, alaca köyü yakınlarından geçerken vlad’ın çetesinin köyesaldırdığını öğrenir. deliler’in amacı önce köyü kurtarıp ardından vlad’ı infazetmektir.
haber merkezi