Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Başkan Dinçer; ‘’Ecdadımızın Adını Gelecek Nesillere Ulaştırmak Vefa Borcumuzdur’’

Belediye Başkanı Dr. Evren

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in girişimleri ile Aksaray Belediyesi ile Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu iş birliğinde restore edilen II. Kılıçarslan Türbesi ve Kafeteryasında son dokunuşlar yapılıyor.

 

Köklü tarihi geçmişe sahip olan Aksaray’da en çok eserleri bulunan Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan’ın türbesi şehre hakim bir noktada bulunuyor. Aksaray Belediyesi ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu II. Kılıçarslan’ın adını gelecek nesillere ulaştırmak için II. Kılıçarslan Türbesinde başlattığı restorasyon çalışmalarını tamamlamıştı. Türbeye yanında başlattığı kafeterya ve sosyal donatı alanlarındaki çalışmalarda da sona yaklaşıldı. Proje kapsamında ziyaret yerleri, karşılama alanı ve peyzaj alanlarında çalışmalar devam ediyor.

 

II. Kılıçarslan Köşkü’nün yanında sosyal donatı alanı olarak hayata geçirilen Kafeterya projesinin kaba inşaat işçiliği tamamlanarak ince işçilik aşamasına geçildi. Yapımı yüzde 88 oranında tamamlanan Köşk Kafeteryasında Selçuklu mimarisinin motifleri kullanıldı.

 

Şehrin tarihinde iz bırakmış isimlerin adını yaşatmanın vefa borcu olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Şehrimiz köklü bir tarihi geçmişe sahip. Aksaray’ımızda özellikle Selçuklu dönemine ait yüzlerce eser bulunuyor. Göreve geldiğimiz günden beri bu eserleri gün yüzüne çıkartmak için tüm kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz. II. Kılıçarslan Türbesi ve Köşkünde restorasyon çalışmalarımızı tamamladık. Kafeterya projesi, karşılama alanı ve peyzaj çalışmaları üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

 

Çalışmaların tamamlanmasının ardından hizmete aldığımızda hem Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan’ın türbesini ziyaret edenlerin kullanabileceği sosyal tesislerinde tıpkı Bedriye Medresesi, Zinciriye Medresesi gibi sevilerek kullanılacağını ümit ediyoruz. Vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte vakit geçirebileceği sosyal ve kültür tesisleri inşa etmeye devam edeceğiz.’’ Dedi.

Bülten