Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Aman dikkat aylığınız kesilebilir! SGK incelemeleri başlattı

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından belirli vatandaşlara incelemeler yapılıyor. Tespit edilen vatandaşların aylıkları kesiliyor. İşte SGK’nın aylıkları kesmesine neden olan duruma dair tüm detaylar haberimizde…

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan vatandaşların aldığı aylıklar tehlikede olabilir. Vatandaşların yanlış adımlar atması durumunda aylıklarının kesilebileceğine dair duyuru yapıldı. Aylıkların hangi durumlarda kesileceği belirtilirken vatandaşlar uyarıldı. Peki, SGK hangi durumlarda vatandaşların aylıklarını kesiyor? Kimlerin aylığı kesilebilir? SGK neden aylıkları kesiyor? İşte SGK’nın aylıkları kesme nedeni ve vatandaşların dikkat etmesi gereken detaylar haberimizde…

SGK’DAN ÖDEME ALANLAR DİKKAT

İş gücünü kaybeden vatandaşların iki günden fazla iş göremezlik raporu alması halinde ödeme bağlanıyor. İş göremezlik parası alma hakkından yararlanmak için vatandaşların çalıştığı işyerinden raporun SGK’ya iletilmesi gerekiyor. İşverenlerin iş göremezlik raporunu SGK’ya iletmesinden sonra çalışamaz durumda olan vatandaşlara PTT üzerinden ödemeler 15 gün içinde yatırılmaya başlanıyor. Ancak bu ödeneğin kesilmesi durumu da söz konusu.
İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NEDEN KESİLİR?

SGK’dan yatan iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için 2 ay içinde işlemlerin yapılmış olması gerekiyor. Bu süre zarfında ücretlerin alınmaması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na iadesi gerçekleştiriliyor. Ödenekten faydalanan vatandaşların bazı durumlarda aksaklık yaşaması ya da aldıkları işsizlik ödeneklerinin geri talep edilmesi gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Ödenen paraların geri istenmesi durumu ise özellikle emekli olup da çalışanlardan geri istenebiliyor. Yani iş göremezlik raporunun olması durumunda çalışmaya devam ettiği tespit edilen vatandaşlardan ödenek kesilebiliyor, ayrıca yapılan ödemeler de geri talep edilebiliyor.

SGK Uzmanı Dilek Ete, ayrıca iş göremezlik parası alan işçilerin tedavisi bitmeden işe başladığının tespit edilmesi durumunda da verilen ödemenin kesildiğini açıkladı. Sürekli iş göremezlik gelirinin kesilmesi durumu ise tedavinin tamamlanmasından sonra doktor raporu alınmadan çalışılması halinde ortaya çıkabiliyor. İş göremezlik parası alan kişilerin kontrol muayenesine gitmemesi durumunda da ödeneğin kesilmesi mümkün olabiliyor. Tedavi edilen işçinin iş gücü kaybının yüzde 10 altına düşmesi durumunda da ödenen para kesilebiliyor.
İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NE İÇİN VERİLİYOR?

İş göremezlik ödeneği vatandaşlara geçici iş göremezlik ve sürekli iş göremezlik halinde verilebiliyor. Bu ödeme için meslek hastalığı geçirenler, iş kazası geçirenler, analık hali ya da hastalıklarda başvuru yapılabiliyor. Yatarak ya da ayakta tedavi halinde görülmesi durumuna göre ödenen miktar değişebiliyor. Sürekli iş göremezlik ödeneği meslek hastalığı ya da iş kazasının tedavisine rağmen tamamen iyileşemeyen kişilere bağlanıyor. İşçilerin tedavisinden sonra meslekte kazanma gücün minimum yüzde 10 azaldığı görülürse ödeme bağlanıyor.

Haber Merkezi

Niğde’de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına
Sıradaki Haber Uyuşturucu operasyonunda 14 zanlı tutuklandı