Gündem

AKSARAY’IN HAYIRLI EVLATLARI VE ADAMLARI PAZARTESİ GÜNÜ ANILACAK

1995 yılında merhum gazeteci-yazar Çapan tekeli vebirlikte geçirdikleri trafik kazasında vefat eden mimar ahmet taner ininkabirleri başlarında anılmalarıyla başlayan ve daha sonra ise aksaray a maddive manevi hizmetleri olanların her geçen yıl ilave edilerek artan aksaray’ınhayırlı evlatları ve aksaraylı olmasalar da ilimize maddi ve manevi hizmetleribulunanlar  pazartesi günü ervahkabristanlığında Öğle namazının ardından anılacaklar.

1995’den itibaren 24 yıldır bu anma programlarınıkesintisiz olarak ve her geçen gün yeni hizmet edenleri listeye kataraksayılarını arttırarak devam ettirdiklerini belirten gazeteci-yazar ali gençanma programıyla ilgili verdiği bilgide” dönemin anap grup başkan vekili raşitdaldal,  vilayetlik mücadelesininkıvılcımını birlikte yaktığımız ve kanunun tbmm’sinde kabul edilmesine kadardabu mücadelemizi birlikte bize destek olanlarla aralıksız olarak yürüttüğümüz,vilayet olmamızdan sonrada ihtiyacımız olan hizmetlerin alınması için birlikteçalıştığım gazeteci-yazar  can kardeşimve meslektaşım merhum Çapan tekeli’yi.

köşe yazılarıyla geçmişimize ayna olan gazeteci-yazarmerhum mahir südemen hocamızı ,hayatını aksaray’ımızın birinin bin olmasınaadayan  İl genel meclisimizin ilk seçimlegelen başkanı olan eğitimci-siyasetçi İsmail baysal ile yine kaçtığıbulgaristan’dan aksaray’a geldiği andan ömrünün sonuna kadar memleketimizemaddi ve manevi sayısız hizmetler veren kaşif nalbantoğlu’nu kabirlerininbaşında.

aksaray’ı 300 yıl içtiği ırmak suyundan kurtarmasınınyanında ilimize birçok hizmetle veren sultan abdülhamit hanın başyaveriortaköylü hacı ali paşa’yı, aksaray’ımızın 1. İlçelik esaretindenkurtarılmasını sağlayan 40 numaralı kanun teklifini veren bmm başkanı vetürkiye cumhuriyetinin kurucusu mustafa kemal atatürk’ü.

aksaray’ın hiçbir zaman hak etmediği, asla ve asla da haketmeyeceği 59 yıl süren 1.İlçelik esaretinden kurtulmasını sağlayan kanununçıkartılmasının  sağlanması başta olmaküzere aksaray şehri ve genelinde başta azmi milli un fabrikası ,vilayetmeydanındaki üç tarihi bina ,aksaray lisesi, halk kütüphanesi ve vilayetmatbaası binası ile  yollar idaresibinası olma üzere sayısız eserlerin oluşturulmasını sağlayan vehbi  Çorakçı ’yı, mamasun barajını yaptıran ve topakkaya beldemizi kurduran medeni berki.

1 nisan1964 tarihinde verdiği  aksaray’ın il olması konusundaki teklifiylekonuyu gündeme getiren verilen teklifi meclis bütçe ve İç İşlerikomisyonlarında kabul edilen ,fakat adana milletvekili  kemal sabriibrahimoğlunun muhalefet şerhinedeniyle kanunlaşmayan teklifi veren oğuz demir tüzün’ü.

aksaray’ımızın 2. İlçelikten kurtarılmasının baş mimarımehmet altınsoy’la, 8. cumhurbaşkanımız milletimizin Şehit başbakan adnanmenderes’ten sonraki 2. adamı olan turgut Özal’ı

yeri doldurulamayan mülkiyeli kaymakam yüksel Özden,görevi boyunca başta milli eğitim yatırımları olmak üzere o zamanki aksarayilçesine kazandırdığı hizmetleriyle niğde’liler tarafından “aksaray’ın valisi”olarak isimlendirilen vali Ünal Özgödek ve yıllarca ilimiz genelinde  sahada yaptığı araştırmalar, ayrıca ülkemizgenelindeki kütüphaneler ile arşivlerde yaptığı çalışmayla elimizdeki enkapsamlı aksaray tarihi kitabını yazan tarihçi İbrahim hakkı konya’lıyı.

aksaray’ın 1. vilayetliğinde vehbi Çorakçı ile atatürk’ütanıştırıp vilayetliğimizin yolunun açılmasını sağlayan doktor adnan adıvar veeşi halide edip adıvar ile vilayetlik kanunu görüşülürken yaptığı konuşmaylaaksaray’ın istikbali için Çakmak tren istasyonuna demir yolu ile bağlanmasınıisteyerek 2008 yılında bu konuda başlattığımız kampanyamıza ilham veren1.meclisin burdur üyesi soysallı İsmail süphi yi ise gıyaplarında yapacağımızdualarla anacağız.

bu toplantıya ilimizin tüm atanmış ve seçilmişleriylemeslek odaları ve stk yetkilileriyle mensuplarını ve gazetecileri bekliyoruz” dedi.

haber ali genç

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası