Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Aksaray’da tarihi Uu Cami’nin kapıları kapalı, ibadete kim açacak?

Ulu Camii ile ilgili flaş gelişme!

Ulu Camii ile ilgili

Eskil Ulu Camii’nin son durumu hakkında, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşen Eskil Belediye Başkanı Mustafa Zavlak, Ulu Camii’nin çalışmalarını bu yıl tamamlayarak 2025 yılının başında hizmete açmak için çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi.
İlk yapılışı Selçuklular dönemine kadar uzanan Eskil Ulu Cami uzun zaman önce ibadete kapatılmıştı. Ulu Camii’nin durumu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşen Eskil Belediye Başkanı Mustafa Zavlak, “Ulu Camii’nin zemini ile ilgili bir sorun var. Daha önce ihale yapılmıştı. Müteahhit teknik olarak biraz yavaş gidiyor çünkü zeminin tekrar çöküp çökmeyeceği ile ilgili bir takım testler yapılıyor. Yılın ikinci yarısında hemen restorasyon için yeni bir ihaleye çıkacağız. Kültür ve Turizm Bakanımız ile de bu konuyu görüştüm. İhaleden sonra hemen restorasyon çalışmalarını başlatıp yılbaşına kadar tadilatı tamamlayarak yeni yılda Ulu Camii’yi ibate açmak istiyoruz.” dedi.
Selçuk dönemine kadar uzanan Eskil Ulu Camii’nin giriş kapısının üzerindeki kitabeye göre 1734 yılı yazmaktadır. Bu tarih caminin onarım geçirdiği yıl olması muhtemeldir. Cami mevcut haliyle doğu ve kuzey cephede duvarlar yıkılarak büyütüldüğü anlaşılmaktadır. Cami dikdörtgen planlı mihraba dikey beş sahından meydana gelmiştir. Kesme taştan inşa edilen yapı 44 ağaç sütun üst örtüyü taşımaktadır. Caminin tavanı ahşap malzemeden yapılmış olup dikdörtgen pano şeklinde altın yaldız, yeşil ve kırmızı renklerin yoğun olarak kullanıldığı bitkisel süslemeler yer almaktadır. Caminin mihrabı sonradan ahşap malzeme ile kaplama yapılmıştır. Minber ise ahşap bitkisel ve geometrik süslemeli kabartma tekniği ile yapılmıştır. Caminin 1963 yılında yapılan iki şerefeli minaresi Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2011-2013 yılında yıktırılarak caminin onarım ve restorasyonu ile birlikte tek şerefeli olarak yapılmıştır.
Avni KURU

Türkiye 2.ligine geçtiğimiz sezon yükselen
Sıradaki Haber Aksaray Belediyespor’un yeni sezondaki grubu belli oldu!