Gündem

AKSARAY’DA PATATES EKİMİ YASAKLANMADI

aksaray’da patates ekiminin yasaklandığına dair çıkaniddialara tarım ve orman müdürlüğü yaptığı bilgilendirmeyle açıklıkgetirdi.   

aksaray’da patates ekiminin yasaklandığı yönünde çıkaniddialara tarım ve orman müdürlüğünden açıklama geldi. tarım ve orman müdürübülent saklav, aksaray’da 2018 yılında toplam 75 bin dekar patates ekimiyapıldığını belirterek, “2019 yılında da ilimizde 75 bin dekar alanda patatesyetiştiriciliği yapılacağı tahmin edilmektedir. İlimizde patates hastalık vezararlıları ile mücadele çalışmaları kapsamında yapılan sürveylerde karantinayatabi zararlı organizmaların tespit edildiği 3 bölgede patates siğili, halkalıçürüklük, kahverengi çürüklük ve nematod görülen sınırlı sayıdaki parsellerdehastalık tespit edilmiş ve bu parsellerde karantina tedbirleri uygulanmıştır.hastalık tespit edilen toplam parsel sayısı 47 olup yaklaşık bin dekarlık biralanı kapsamaktadır. hastalık görülen alan toplam patates ekilen alanın yüzde1,3’üne tekabül etmektedir. uygulanan karantina tedbirleri kapsamında hastalıktespit edilen alanlarda patates ekimi ve solanaceae familyasından olan ürünleryasaklanmış olup, bu parsellerde diğer bütün ürünler yetiştirilebilecektir.karantina tedbirleri kapsamında sadece hastalık tespit edilen parsellerdepatates ekimi yasaklanmıştır. İlimizin tamamında patates ekiminin yasaklandığıgibi bir durum söz konusu değildir” dedi.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası