Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Aksaray Belediyesi Atık Ayrıştırma Merkezi’nde Hayata Geçirdiği Sıfır Atık Okulu ile Öğrencilerde Farkındalık Oluşturuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ülke genelinde başlattığı Sıfır Atık Kampanyasına destek vermek için Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer tarafından hayata geçirilen atık ayırma tesisinde öğrencilere Sıfır atık farkındalığı oluşturuluyor.

İsrafın önlenmesini ve kaynakları verimli kullanılmasını hedefleyen Sıfır Atık Projesi, etkin toplama sistemi ile daha ilk aşamada geri dönüşümün sağlanmasına imkân veriyor. Atıklar ayrıştırıldığı için kaynakların çöpe gitmesi engelleniyor. Bunun bir ayağını da eğitim oluşturuluyor. Bu anlayışla yeni tesisler oluşturan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in, atık ayrıştırma merkezinde oluşturduğu Sıfır Atık Okulu her gün binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Sıfır Atık Okulu’na çocukların büyük ilgi gösterdiğini ve yılın her döneminde ziyaretçi akını yaşandığının altını çizen Başkan Dr. Evren Dinçer; “Merkezimizi bu zamana kadar binlerce kişi ziyaret etti. Eğitim programlarına katılan yaklaşık 4 bin öğrencimize sertifika verdik. Geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda 4 bin evladımızı bilinçlendirmiş olduğumuz için çok mutluyuz. Merkezimizde ayrıca kağıt, karton, plastik, cam ve metal gibi günlük 20 ton geri dönüştürülebilir atığı, kullanılabilir ürünlere dönüştürüyoruz. Bu çalışmalarımız sayesinde, doğamıza ve gelecek nesillerin sağlığına çok önemli bir katkı sağladık. Bu sayının her geçen gün daha da artması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Sıfır Atık konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için birbirinden farklı etkinlikler düzenleyen Aksaray Belediyesi ekipleri Atık Ayrıştırma merkezinde bulunan Sıfır Atık Okulunda bu hafta Naci Abay ilkokulu öğrencilerini ağırladı. Tesise gelen öğrencileri, Aksaray Belediyesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği müdürlüğüne bağlı personeller karşılıyor. Ayrıştırma merkezinin tüm noktaları öğrencilere tanıtılıyor.

Bülten