Gündem

AFAD VATANDAŞLARI UYARDI

afad kış ayının gelmesiyle birlikte baca gazızehirlenmelerinden korunma yöntemleri hakkında basın açıklamasında bulundu.

“kış aylarında sıkça rastlanan sobadan sızan gazdanzehirlenme olaylarının önüne, bilinçli soba kullanımı ile geçilebilir.

yanan sobalar, yatmadan önce tamamen söndürülmeli veiçindeki yanmış, yarı yanmış kömür, odun gibi yakacak malzemeler dışarıyaçıkartılmalıdır.

lodos, fırtına gibi hava sirkülâsyonunun olumsuz olduğukoşullarda sobalar yakılmamalıdır.

normal koşullarda:

İtfaiye müdürlüğünden soba yakma usulü öğrenilmeli.sobalar buna göre yakılmalı

sobalarda kömür ve tutuşturma işlemi için uygun malzemekullanılmalıdır. kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalıdır.

sobadaki ateşin üzerine kömür ilave edilmemesi, dolu kovaile değiştirilmesi gerekir.

sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalıdır.

bacalar düzenli aralıklarla temizlenmeli, açık tutulmalı,hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yükseltilmelidir. gerekirseaspiratörler kullanılmalıdır.

soba borusu ve dirsekleri belli periyotlarda temizlenmeli

kazanlar (soba) tse standartlarına uygun olmalıdır.

baca ve borularda zift ve katran oluşumunu engellemekiçin soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmalı ve az sayıda dirsekkullanılmalıdır. yatay borulara bacaya doğru yüzde 10 eğim verilmelidir

zehirlenmeye karşıyapılması gerekenler

karbon monoksit gazından etkilenmiş şahsı temiz havayaçıkar. hastaya eğer mümkünse oksijen gazı ver. gerekli sağlık hizmeti içinhastane veya sağlık ocağını arayın.

eğer gazdan etkilenmiş kişi nefes almıyorsa, yardımgelene kadar suni teneffüs uygulayın.

karbon monoksit gazının bulunduğu mekanı havalandır.pencere ve kapıları açarak gazdan etkilenmiş mekana temiz hava girmesinisağlayın.

karbon monoksit gazının neden meydana geldiğini araştırıpbulup, bunun bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alın” ifadelerinikullandı.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası