Gündem

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLANDI

türk İş aksaray İl temsilcisi türk metal sendikası aksaray 1 nolu şube başkanı muhterem taşdemir 1 mayıs İşçi bayramı emek ve dayanışma günü nedeni ile yaptığı açıklamada bugün 1 mayıs bugün yaşamını emeğiyle sürdürenlerin hak arama ve mücadele günü, bugün emekçiler olarak bizim günümüz dedi.
türk İş aksaray İl temsilcisi türk metal sendikası aksaray 1 nolu şube başkanlığı tarafından 15 temmuz milli irade meydanında 1 mayıs İşçi bayramı emek ve dayanışma günü kutlama programı düzenlendi.
türk İş aksaray İl temsilcisi türk metal sendikası aksaray 1 nolu şube başkanı muhterem taşdemir burada yaptığı konuşmada; dünyadaki zenginliği üretenler, ama bu ürettiklerinden hakça pay alamayanlar üstüne üstlük güvencesiz, kuralsız, sendikasız çalışmaya mahkûm edilenler bugün yine meydanlardayız, işyerlerindeyiz, hayatın her alanındayız. dünyada geçerli ekonomik sistem her geçen gün yeni bir sarsıntıya, daha fazla krize yol açıyor. her sektörde, her ülkede, bir küresel durgunluğun etkisi yaşanıyor. bu olumsuz gelişmeler giderek arttı. Önceden yaşanan meseleleri gölgede bıraktı. covid-19 salgını ile tüm fatura emekçiye çıkarıldı. hayatımız adeta kâbusa döndü. başta dar gelirliler olmak üzere, hayatını emeğiyle sürdüren tüm toplum kesimleri ağır tahribata maruz kaldı. Şubat ayının sonunda başlayan rusya’nın ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu, sorunların daha da derinleşmesine neden oldu.fiyat artışları tedarik maliyetlerini artırdığından , yeni bir zam dalgası sert bir biçimde geldi. ekmekten şekere, etten süte, meyve ve sebzeye kadar tüm temel gıda ürünlerine yüzde yüzü aşan zamlar geldi dedi.
türk İş aksaray İl temsilcisi türk metal sendikası aksaray 1 nolu şube başkanı muhterem taşdemir konuşmasına zam dalgası sadece gıda ürünleriyle sınırlı kalmadı diyerek akaryakıttan doğal gaza, elektrikten suya, ulaşıma, yani tüm temel hizmetlere gelen zamlar durmak bilmedi. bazı zincir marketlerin de fiyat artışlarına olumsuz yönde katkısı oldu. bu da ücretli çalışanların, emeklilerinin geçinme şartlarındaki bozulmanın daha da artmasına yol açtı. aldığımız ücret zorunlu ihtiyaçlarımıza bile yetmiyor.  onlar savaşıyor, olumsuz etkisini yoksul halk çekiyor. ekonomik ve sosyal alanda mevcut sıkıntılar uluslararası alandaki gelişmelerle daha da arttı. temel harcamalarımız arasında yer alan her türlü kalemde yüksek fiyat artışları yaşandı. yani enflasyon canavarı yine hortladı. dar ve sabit gelirli milyonlarca emekçinin en büyük düşmanlarından biri olan bu canavar hayatlarımıza adeta bir karabasan gibi çöktü. bunun sorumlusu emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlarca emekçi değil, yükselen yaşama maliyetine karşı önlem olarak ücretlerde artış sağlandı. asgari ücret vergi dışı bırakıldı. ancak bu olumlu gelişmeler yaşadığımız enflasyonun gölgesinde kaldı. emekçilerin reel ücretleri hızla eridi. satın alma gücü gerileyen emekçilerin geçinme şartları daha da kötüleşti. emekçiler sadece ve sadece hayatta kalabilmek için çaba gösterir hale geldi.  türk-iş 70 yıllık geçmişinden aldığı güçle işçilerin, mağdurun ve mazlumun yanında olma sorumluluğunu yerine getirmeye devam edecektir diyen başkan muhterem taşdemir İnşallah bu 1 mayıs, bayramların bayram gibi kutlandığı çalışanlara insanca yaşam koşullarının sağlandığı yeni bir dönemin başlangıcı olsun diyerek tüm emekçilerin ve emekten yana olanların ramazan bayramı kutlu olsun diye konuştu. 
haber: yaşar karatay 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası