Genel

EY GÖNÜL YOL KISA HEDEF RIZA KALK HEYBENİ HAZIRLA

..  Ey gaflete dalıpbu hayatı tatlı görüp ahireti unutarak dünyaya talip olan bedbaht nefis! Ömrüniki veya üç günlük olduğunu bilmez misin? Birinci günde çocukluk ikinci gündegençlik, nasip olursa üçüncü günü..

EY GÖNÜL YOL KISA HEDEF RIZA KALK HEYBENİ HAZIRLA

..

 Ey gaflete dalıpbu hayatı tatlı görüp ahireti unutarak dünyaya talip olan bedbaht nefis! Ömrüniki veya üç günlük olduğunu bilmez misin? Birinci günde çocukluk ikinci gündegençlik, nasip olursa üçüncü günü de ihtiyarlık bakarsın yolun sonu gelmiş. Busatırları okuduğun an belki bu kadar hızlı mı ya diye düşünürsün, hayatınhızını öğrenmek istiyorsan dön geçmişine bak. Bu güne kadar gelmen bir anlıkrüya gibi değil mi?

Büyük bir Pazar yeri olan dünyada her yer çok kalabalık,herkes bir şeyler alıp satıyor, bu pazarın giriş kapısında beyaz kundak çıkışkapısında ise beyaz kefen satılıyor.

Devekuşu misali kafanı kuma sokarak gerçekleri göz ardıetme, pazarda alım satımı bitirdiğinde heybeni doldur, sevdiğin insanları Allahiçin sev, buğz ettiğine Allah için buğz et, hürmetle yere düşmüş ekmeğikaldırman bile Allah için olsun, derdin halkın memnuniyeti değil hakkınmemnuniyeti olsun.

Unutma ne yaparsan yap insanları asla memnun edemezsin.Senin derdin rabbini memnun etmek olsun. Halkın ne dediğine değil, hakkın nedediğine bak, sadece hakka hizmetin yolu, halka yapılan hizmetten geçer, bunuaklından çıkarma,

Ey gönül! Dost olarak Allah yeter, vekil olarak Allahyeter, kefil olarak Allah yeter, hak senle beraber olduktan sonra kapalı olanbütün kapılar elbette açılır. Ama insanların rızasını memnuniyetini kazanmakiçin ömrünü heba edersen sonu hüsran ve pişmanlıktır.

Lokman hekim bir gün oğluyla yola çıkar. Baba oğulmerkebe binerler, insanlar şu vicdansıza bak, hayvana merhamet etmiyor derler,Lokman hekim oğlum sen merkepten in aşağı yürü, ben tek bineyim der,bu defahalk şu merhametsize bak, küçük çocuğu yürütüyor, kendi rahatını düşünüyor derler,Lokman hekim bu defa oğlum sen merkebe bin ben yürüyeyim der, insanlar şuakılsıza bak küçücük çocuğu merkebe bindirmiş, kendi de yürüyerek gidiyorderler, Lokman hekim oğlum sen de in der, baba oğul ve merkep yan yana yürümeyedevam ederler, insanlar ona da gülerek şuna bak hiç akıl yok, baba oğulyürüyorlar, eşek de yanlarında boş gidiyor derler. Bunun üzerine Lokman hekimoğluna dönüp oğlum bak gördün ne yaparsak yapalım, insanlar bize söyleyecek birsöz bulurlar. Senin bu yaşadığımızdan alacağın bir ders var. Hayat boyu halkınyolunda değil, hakkın yolunda ol.

 Sakın yücepadişaha giderken bu pazardan eli boş gitme, yüceler yücesi zülcelali vel ikramsoracak bir gün ne getirdin bana? Rabbim aczimi fakrimi hatalarımı getirdimdersin, ama hiç olmazsa Rabbim ellerim boş geldim, sana layık bir ibadetim yok,ama senin dostlarını sevdim, ilayı kelimetullah davasını sevdim, diyebilesin.

Çağ değişti diyerek kendini avutma! Çünkü ölümdeğişmiyor, hesap değişmiyor, kulların omuzlarına yüklenmiş kulluk sorumluluğudeğişmiyor.  

Ey gönül imtihan yollarında yürürken ayağın bazen güle,bazen ise dikene takılacak, yürüdüğün yol cennet yolu değil ki zahmetsiz olsun,zahmetsiz bir yola çıkmak istiyorsan yürüdüğün bu dikenli yollara dikkat et,sana batmasın, sakın hayat zindan gibi diyenlere kulak verme, bilmiş ol ki!Zindan hak uğruna çekiliyorsa ardı sultanlıktır.

Sana derdime çare bulamıyorum diyen biri olursa dekifırtınanın ardı sıcak bir güneştir. Gaybın sırrını kimseler bilemez. Göklerdengelen şer gibi görünen ama hayırla saklı sırlar vardır. imanını muhafaza etmekiçin canla başla gayret göster, unutma kaptanı Nuh olanın gemisi fırtına daolsa evvel Allahın izniyle batmayacaktır.

Gönlüm şimdi tam zamanı kalk heybeni doldur

Halıkın huzuruna çıkacak yüzün olsun,

Kadim davaya baş koy, doğru yol İslam yoludur,

Yarın huzuru mahşerde Ya Rab diyecek sözün olsun.

Ey gönül! Yol kısa, hedef rıza, kalk heybeni hazırla…

Rabbimizin bizleri denemek için gönderdiği bu hayat yolundamevlanın rızasına ermek duası ile.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL