Köşe Yazıları

Evliliğe Hazır mıyım?

Kişininevlenmeye karar  vermesi  ve eşini seçmesi  hayatı boyunca aldığı en önemli kararlardanbiri değil birincisidir. Çünkü bu karar sadece sahibini ilgilendirmiyor.Evlilik kararı, karşıda ki kişiyi, her iki tarafın ailesini, evlilikbirlikteliğinden meydana..

Evliliğe Hazır mıyım?

Kişininevlenmeye karar  vermesi  ve eşini seçmesi  hayatı boyunca aldığı en önemli kararlardanbiri değil birincisidir. Çünkü bu karar sadece sahibini ilgilendirmiyor.Evlilik kararı, karşıda ki kişiyi, her iki tarafın ailesini, evlilikbirlikteliğinden meydana gelecek çocukları, evliliğin sağlıklı olmasıyla topluma katkıları, sağlıksızolmasıyla da topluma vereceği zararlar yönüyle de içinde yaşadığımız toplumuilgilendirecek kadar önemli bir karardır. Hatta ahret inancı olanlar içinevlilik kararı ve eş seçimi ölümden sonrasını da etkiler. Evlilikle kurulanyeni aile(yuva)nın  sağlıklı olması,taraflara huzur kaynağı olması, zihnen ve ruhen sağlıklı çocuklaryetiştirmek  için evlilik öncesi önhazırlık yapmak gerekir.

Öncelikleşimdiye kadar ki mesleki ve şahsi aile hayatımdan edindiğim tecrübeyle şunubelirtmek isterim. Hiç kimse – ne kadar donanımlı olursa olsun ve ne kadarmaddi imkanlara sahip olursa olsun- tam olarak evliliğe hazır değildir. Evlilikdüşünen birinin kaygılarının olması çok doğaldır. Ve hiç problem çıkmayanevlilikte mümkün değildir.

İşeanne-babamızın, yakın akraba ve dostlarımızın evliliklerini düşünerek(inceleyerek)muhtemel  karşılaşacağımız problemlerkarşısında ne kadar donanımlı olduğumuzu  değerlendirerek başlayabiliriz. Evliliktenbeklenti ve müstakbel eşimizde arayacağımız kriterlerden önce kendimizebakmalıyız ve aşağıda sıralayacağım soruların cevabını bulmaya çalışmalıyız.Zayıf olduğumuz alanlarda kendimizi güçlendirerek evliliğe hazır oluşdüzeyimizi yükselmeliyiz.

Heriki cinsiyet için şu soruların cevabı verilmesi gerekir:

Nekadar sabırlı biriyim?

Problemçözme becerim nasıl?

Krizanında nasıl davranırım?

Öfkemi kontrol  edebiliyor muyum?

İletişimbecerilerim  yeterli seviyede mi?

Fedakarbiri miyim?

Başkasınınsorumluluğunu üstlenebiliyor muyum?

Bütçekullanması konusunda zafiyetim ve yeterli bilgim var mı?

Evlilikbirlikteliğine zarar vermesi muhtemel kötü alışkanlığım var mı?

İnsanlariçinde yaşadıkları toplumun kültürüne uygun yaşam sürdükleri oranda rahatolurlar. İçinde yaşadığımız kültüre uygun olarak evlilik birlikteliğininkazandırdığı karı, koca (hukuki terim olarak kullandım) rolleri ile ilgilievlilik öncesi kişilerin kendini değerlendirmesi bilgi ve becerisini artırmasıgerekir. Mesela  erkek ,evin mali işleri;kadın, evin tertip düzenini kültüre (toplumda ki statülerine ) uygun yapma vbkonularda kendilerini geliştirmelidirler.

Evlilikhayatı, üzerinde ve sonunda mutlu olacağımız, Sarp geçitleri de olan biryoldur. Mutlu bir yolculuk geçirerek,huzurla menzile varmak istiyorsan; öncekendini donanımlı hale getir sonra yol arkadaşını iyi seç. Vesselam

SizdenGelen

Soru:Eşim yurtdışında çalışıyor. 13 yaşında ki kızım ile iletişim sorunlarımız var.Ücretsiz danışmanlık hizmeti alabileceğimiz yer var mı?

Cevap:Sanırım bir annesiniz. Her ne kadar evlilik birlikteliğiniz devam ediyor olsa da fiilen tek ebeveynli bir ailesiniz. Sizleri tek kanatlauçmaya çalışan kahramanlar olarak görüyorum. Aile danışmanlığı , Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü EğitimDanışmanlık Birimindeki uzman personel tarafından ücretsiz verilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL