Ekonomi

PATATES FİYATLARI DÜŞECEK

gıda, tarım ve hayvancılık bakanı ahmet eşref fakıbaba,”seçimden sonra ‘patates fiyatları düşecek’ dedim, bugün düştü, bir haftasonra daha fazla düşecek. yeterli patatesimiz var ama fırsatçılardan dolayıfiyat yükseliyor. biz de bunu regüle etmek için ithal etmek durumundakalıyoruz.” dedi.

fakıbaba, Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, gıda,tarım ve hayvancılık bakanlığı ve ankara valiliği iş birliğinde polatlıilçesinde yapılan sarıoba mevsimlik tarım İşçileri yerleşkesi’nin açılıştörenine katıldı.

törenin ardından yerleşkeyi gezen fakıbaba, gazetecilerinsorularını yanıtladı.

fakıbaba, aksaray, niğde mitingleri sırasında patatesüreticilerinin ihracat desteği istediklerini ve bu desteğin sağlandığınıbelirterek, “ne oldu da depolarda bu kadar patates varken ve bunlar içinihracat desteği istenirken seçim öncesinde 50 kuruştan 6 liraya çıktı, ben dehayretler içerisindeyim. seçimden sonra ‘patates fiyatları düşecek’ dedim,bugün düştü, bir hafta sonra daha fazla düşecek. yeterli patatesimiz var amafırsatçılardan dolayı fiyat yükseliyor. biz de bunu regüle etmek için ithaletmek durumunda kalıyoruz.” diye konuştu.

suriye’den patates alınma gerekçesinin sorulması üzerinefakıbaba, şunları kaydetti:

“İthalatı yapan bakanlık biz değiliz ancak mutlakave mutlaka türkiye’nin çıkarları söz konusudur. suriye kardeştir oradakiinsanların zenginleşmesini de isteriz. neden suriye dururken başka bir yerdenalalım? ama zaten bu tip ithalatlar çok az ve fırsatçılara ‘biz buradayız’mesajı vermek için yapılır. samanda da zaman zaman böyle oluyor. bizim samanaçığımız yok ama fırsatçılar, stokçular piyasayı boş bulduklarında fiyatıyükseltiyor.”

aa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası