Ekonomi

MEVSİMLİK İŞÇİYDİ ÇİLEK ÜRETİCİSİ OLDU

Şanlıurfa’dan 12 yıl önce mevsimlik işçi olarak aksaray’agelen İbrahim Çümçüdür, alanyurt köyünde kurduğu çilek bahçesiyle diğerçiftçilere de örnek oldu.

Çumçüdür, aa muhabirine yaptığı açıklamada, 2006’da ailesiyletarlalarda çalışmak için aksaray’a geldiğini söyledi.

genellikle çilek fidesi üretimi yapılan alanyurt’tamevsimlik işçi olarak çalışırken, bölgede meyve üretiminin de yapılabileceğinidüşündüğünü belirten Çumçüdür, şöyle konuştu:

“(kendi işimi yapabilir miyim) diye düşündüm.yanında çalıştığım üreticiye danıştım. o da ‘neden olmasın’ dedi. elimizdentuttu. İşin püf noktalarını anlattı. bahçeyi kurarken de destek verdi. ‘bölgedebu işi başlat, bir ilk olsun’ dedi. belli bir sürede bu işi öğrendikten sonra2009 yılında 7 dekarlık bahçemizi kurarak, meyve üretimine başladık. bizdensonra birkaç üretici daha çilek bahçesi kurdu.”

kardeşleri ile işe başladığını, zamanla işletmesinibüyüttüğünü anlatan Çumçüdür, “küçük bir alanda geniş aile ile işe başladık.bölgede çileğin gayet güzel yetiştiğini, patates ve pancara göre daha iyi birürün olduğunu görünce seneden seneye üretim alanını arttırdık. 6 kardeşimin herbirinin 15-20 dekar çilek tarlası oldu. toplamda 90-100 dekar arazide çilekyetiştiriyoruz.” diye konuştu.

Çumçüdür, ürettikleri çileğin kaliteli olduğunu ifadeederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çilek aksaray’da iyi yetişen bir meyve. belki tonajolarak verim az olabilir ama aroma ve lezzet olarak aksaray’da yetişenlere’yayla çileği’ diyebiliriz. civar ilerden gelen müşterilerimiz, mersin, adanave antalya gibi sıcak bölgelerde yetişen çileklere göre lezzet ve aromasınınçok daha iyi olduğunu söylüyor. adana’da sıcaklığın yükseldiği dönemde çileküretimi bitiyor. bu dönemde buradan o bölgelere çilek gönderiyoruz. bununyanında niğde ve nevşehir’e de çilek gönderiyoruz. başka illerden de talep varama yetişebildiğimiz ancak bu kadar.”

– “Çilekçiçeği bebek gibidir”

Çilek üretiminin yoğun çalışma temposu gerektirenzahmetli bir iş olduğuna dikkati çeken Çumçüdür, şunları kaydetti:

“Çilek bahçesi ilk kurulumunda zahmetli ve masraflıbir iş. Önce ürünün altına ‘naylon malç’ dediğimiz bir örtü seriyoruz. bunu,meyveler çıktığında toprağa değmesin ve altından ot gelmesin diye yapıyoruz.damlama sulama kurulumu da yapıyoruz. bitki yetişene kadar meşakkatli birçalışma gerektiriyor. meyve yetiştikten sonra çilekçinin saati olmaz. sabah 5gibi işe başlarız, akşam 9-10’a kadar çalışırız. İşçilerimiz ise sabah 7’degelip, akşam 5’te bırakır. Çilek çiçeği bebek gibidir. bebeğin bakım saati olurmu, gece de kalkabilirsiniz gündüz de. sabah erken saatte de olabilir. bizsulamayı gündüz sıcakta yapmıyoruz. gündüz sulayınca yan etkisi olabiliyor. endoğrusu aksam serinliğinde sulamak.”

Çumçüdür, sadece kışın birkaç ay memleketlerinegittiklerini dile getirerek, “martta gelip temizlik, budama gibi işlemleriyapıyoruz. yanımızda 12 kişi çalıştırıyoruz. bazen 5-6 işçi ile takviyeedebiliyoruz. aile olarak 12 kişi çalışıp, işçilerimizle buradan ekmek yiyoruz.”ifadelerini kullandı.

Çilek bahçesinde çalışan fadime kara ise “bozcayurtköyünden gelip, akşama kadar burada çalışıyoruz. Çilek toplayarak ekmeğimizikazanıyoruz. İşimiz çok güzel. hem vatandaşlar için meyve topluyoruz hem deçocuklarımızın geleceği için emek veriyoruz.” dedi.

aa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası