Ekonomi

MERCEDES-BENZ TAÇLANDIRDI

mercedes-benz türk, 2018 yılında da kamyon ve otobüspazarında gelenekselleşen liderliğini korudu.

Şirketin türkiye’de ürettiği kamyon ve otobüsleriyle 2018yılında ülke ekonomisine sağladığı ihracat geliri 1,2 milyar avroyu aştı. 

otomobil ürün grubundaki satışları ile premium segmentte3 yıldır süregelen liderliğini elden bırakmayan marka, hafif ticari araçlargrubundaki başarılı satışları ile pazardaki gücünü artırdı ve x-class satışlarıile mercedes-benz dünyasında avrupa 3.’sü olmayı başardı.

aksaray kamyon fabrikası’nın kapasitesinin iki katınaçıkarılmasına yönelik yapılan yatırımlar tamamlandı.

aksaray’dan tüm dünyaya mühendislik ihraç eden vemercedes-benz kamyonların yol testi onaylarının dünya çapındaki tek yetkilimerci olan aksaray ar-ge merkezi faaliyete alındı.

2018 yılında gerçekleştirdiği 80 milyon dolarlık “ar-geve bilişim teknolojileri” hizmetleri ihracatı ile mercedes-benz türk,türkiye’nin en büyük 500 hizmet İhracatçısı’ndan biri seçildi.

mercedes-benz türk; iletişim, satış & pazarlamaalanlarındaki faaliyetleri ile eğitim, kültür & sanat, girişimcilik ve sporalanlarında yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle 2018 yılında farklıkategorilerde birçok ödüle layık görüldü.

türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan, bugünülkenin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan mercedes-benz türk,2018 yılını farklı alanlarda elde ettiği başarılarla geride bıraktı. yarım asrıaşkın süredir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimine destek olan mercedes-benztürk’ün 2018 yılı itibariyle türkiye’deki yatırımı 1,2 milyar avroya ulaştı.

mercedes-benz türk, 4.493 adet kamyon ve 263 adet otobüssatışı ile yerel kamyon ve otobüs pazarındaki lider konumunu 2018 yılında dakorumaya devam etti. premium segmentte 3 yıldır süregelen liderliğini eldenbırakmayan marka, geçtiğimiz yıl 14.445 adet otomobil satışına ek olarak; 7.992adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi.

bugün itibariyle 6.800’ü aşkın çalışanıyla faaliyetlerinisürdüren şirketin ikinci el satışları ise toplamda 2.786 adede ulaştı.

Üretim hız kesmedi ve ihracatta rekor kırdı

mercedes-benz türk hoşdere otobüs fabrikası, 2018 yılındaüretimine kesintisiz devam etti ve toplamda 3.708 adet otobüs üretti. Şirket,başta batı avrupa ülkelerine olmak üzere üretimin yaklaşık % 95’ini ihraçederek 2018 yılında 3.494 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi. Üretiminebaşladığı 1968 yılından bu yana toplam 88.573 adet otobüs üreten şirketin,otobüs ihracat hacmi ise ilk ihracatın yapıldığı 1970 yılından bu yana toplam53.614 adede ulaştı.

mercedes-benz türk aksaray kamyon fabrikası ise 2018yılında 17.182 adet kamyon üretti. Şirket, kamyon ihracat hacmini geçen yılaoranla % 98 artırarak, 12.815 adetlik kamyon ihracatı ile tarihinin en yüksekihracat rakamına ulaştı. kamyon üretimine başladığı 1986 yılından bu yanatoplamda 263.329 adet kamyon üreten mercedes-benz türk, bugüne kadar toplam 56.553adet kamyon ihraç etmiş oldu.

1,2 milyar avro ihracat gelirine ek, türkiye’nin toplamhizmet ihracatına 80 milyon dolarlık katkı

mercedes-benz türk’ün türkiye’de üretiminigerçekleştirdiği her iki ürün grubu özelinde 2018 yılında ülke ekonomisine sağladığıihracat geliri 1,2 milyar avroyu aştı. günümüzde türkiye’den ihraç edilen her 2otobüsten 1’i ve her 10 kamyondan 9’u mercedes-benz türk tarafından ihraçediliyor. Şirket, ürünlerinin ihracatı ile türkiye’nin ekonomisine sağladığı1,2 milyar avroyu aşan katkıya ek olarak “ar-ge ve bilişim teknolojileri”alanlarında yurt dışına sağladığı hizmetler ile türkiye’nin toplam hizmetihracatı tutarına yaklaşık 80 milyon dolarlık katkı sağladı.

mercedes-benz türk, bu başarısı vesilesiyle 2018 yılısonunda tİm (türkiye İhracatçılar meclisi) tarafından belirlenen türkiye’nin enbüyük 500 hizmet İhracatçısı arasında yer aldı. mercedes-benz türk’ün 2018yılında 5. yılını kutlayan ve almanya’dan japonya’ya kadar 40’tan fazla ülkeyebilişim teknolojileri hizmeti sunan “küresel it Çözümleri merkezi”nin de buödüle katkısı büyük oldu.

8,4 milyon avroluk yatırım ile aksaray’da yeni ar-gemerkezi

mercedes-benz türk; fabrikalarında ürettiği kamyon veotobüslerin ihracatına ek olarak hoşdere ve aksaray’daki ar-ge merkezleri’ndeve 2018’de 5. yaşını kutlayan küresel it Çözümleri merkezi’nde yürüttüğüçalışmaları ile yurt dışına mühendislik ve hizmet ihracatı gerçekleştiriyor.

2018 yılında 8,4 milyon avroluk yatırımla türkiye’dekiikinci ar-ge merkezi’ni faaliyete alan şirket, daimler’in global ağı içerisindetüm dünyaya kamyon yol testi onayı veren ve mühendislik hizmeti sunan “tekmerkez” olma unvanını taşıyor. bu merkez daimler ag’nin almanya, abd, brezilya,Çin, hindistan ve japonya’da bulunan ar-ge merkezleriyle birlikte küresel“yetkinlik merkezleri”nden biri kabul ediliyor. Şirketin 2005 yılında faaliyetaldığı ilk ar-ge merkezi ise hoşdere otobüs fabrikası bünyesinde bulunuyor veotobüs & kamyon ürün grupları özelinde çalışmalara imza atıyor.

yatırımlar tam gaz devam etti, “en İyi proje” birinciliğigeldi

mercedes-benz türk 2018 yılında da tesis ve fabrikalarınayönelik yatırımlarını sürdürdü. müşteri talep ve beklentileri doğrultusundaürün ve hizmetlerini, üretim süreçlerini ve kullandığı teknolojileri sürekliyenileyen şirket, 2018 yılında bu kapsamda yaklaşık 65 milyon avroluk yatırımgerçekleştirdi.

aksaray kamyon fabrikası’nda kapasite arttırma hedefi ile2016 yılı sonunda açıklanan 113 milyon avroluk yatırım ise tamamlandı. 2018yılında tamamlanan bu yatırım ile fabrikanın üretim kapasitesi iki katınaçıkarılırken, araç üretim maliyetleri de düşürüldü. mercedes-benz türk aksaraykamyon fabrikası, “aksaray next level” adı verilen bu proje ile daimlertarafından düzenlenen global bir yarışmada daimler kamyon ve otobüs grubu’nda“en İyi proje” seçilerek birincilik elde etti.

1 milyon avroluk akü şarj alanı ile yüzde 100’e varanverimlilik elde etti

hoşdere otobüs fabrikası’nda 1 milyon avroluk yatırım ileçok katlı merkezi akü şarj alanı kullanıma alındı. bu alan ile şirket, şarjkapasitesi ve değişim süreleri bakımından yüzde 100’e varan verimlilik eldeetti. türkiye’de bir ilki hayata geçiren mercedes-benz türk, alandaki özelmakaralı raf sistemi ve akü değişim lifti aracılığıyla istif makinelerinin aküdeğişim operasyonunu çok hızlı ve etkin bir şekilde yönetebilir hale geldi.geliştirilen bu yeni proje sayesinde fabrikanın akü şarj süreçlerinden kaynaklıkarbon ayak izi yüzde 25’e varan oranda azaldı.

süer sülün: “liderliği elden bırakmıyoruz”

mercedes-benz türk İcra kurulu başkanı süer sülün: “2018yılında daralan pazara rağmen otobüs ve kamyon pazarında gelenekselleşen liderkonumumuzu koruduk. aksaray kamyon fabrikamız ve hoşdere otobüs fabrikamızdaüretimimize aralıksız devam ederken; ihracat rakamlarımızı ikiye katladık. busayede türkiye ekonomisine 1,2 milyar avroyu aşan tutarda katkıda bulunduk.yine 2018 yılında türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirerek tek seferde 500adetlik dev bir kamyon filosu teslimatına imza attık. kamyon fabrikamızdakiüretim bandımızdan 250.000’inci kamyonumuzu indirerek yeni bir rekor kırdık.otobüs fabrikamızda ise 85.000’inci otobüsümüzü büyük bir coşkuyla banttanindirdik. mercedes-benz türk olarak bugün 6.800’ü aşkın çalışanımızla birlikteçok büyük bir aileyiz. 2019 yılında pazarın bir miktar daha daralacağınıöngörerek, ihracat rakamlarımızı artıracağımız, 13m travego’yu pazarasunacağımız, yenilik ve ilklere imza atacağımız bir yıl olması içinçalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Şükrü bekdikhan: “premium segmentin birincisi yinemercedes-benz”

mercedes-benz türk otomobil grubu İcra kurulu Üyesi Şükrübekdikhan: “dünya genelinde mercedes-benz otomobil satışları bir önceki yılaoranla % 0.9 artarak 2,3 milyon seviyesine ulaştı. mercedes-benz, 2018 yılınıbu rakamlar ışığında lider olarak kapattı ve liderlik konumunu üç yıldırkesintisiz şekilde koruyan bir marka haline geldi. türkiye’de ise mercedes-benztürk olarak; 2018 yılında 14.445 adetlik satış gerçekleştirdik ve 2016 yılındanberi taşıdığımız liderlik bayrağımızı koruduk. mercedes-benz e-serisi,c-serisi, s-serisi gibi geleneksel modellerimiz kendi segmentlerinde liderolurken; cls, e-serisi coupé ve c-serisi coupé gibi sportif modellerimiz hemkendi segmentlerinde lider oldular hem de toplam satış adetlerimize önemlikatkı sağladılar. mercedes-benz otomobil grubu olarak 2019 yılında da pazarpayımızı koruyarak, liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. 2019 yılı içerisindelansmanını yapacağımız yeni a-serisi sedan, b-serisi ve cla gibi ürünlerimiz desatışlarımıza olumlu katkı sağlayacağından eminiz. Öte yandan 2018 yılısonlarında piyasaya sunduğumuz tamamen elektrikli smart eq modelimiz ve 2020yılında satışa sunmayı planladığımız tam elektrikli eqc modelimizle, elektrikliaraçlar pazarındaki konumumuzu da güçlendirerek elektrikli otomobil kullanımınıyaygınlaştırmayı hedefliyoruz. tüm bunlara ek olarak, yalnızca ürünlerimiz vesatış esnasında değil; satış sonrasında da premium segmentte müşteri hizmetlerialanındaki liderliğimizi sürdürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

tufan akdeniz: “mercedes-benz vito ile kendi pazar payırekorumuzu kırdık!”

mercedes-benz türk hafif ticari araçlar İcra kurulu Üyesitufan akdeniz: “mercedes-benz türk olarak hafif ticari araç pazarında 2018 yılındagerçekleştirdiğimiz 7.992 adetlik toplam satış ile 2017 yılına kıyaslakarşılaştırmalı sınıf pazarındaki payımızı artırmayı başardık. Öğrenci vepersonel taşımacılığının yanı sıra turizm ve şehir içi yolcu taşımacılığında daönemli bir yere sahip olan sprinter araçlarımız ile geçen yıla oranla pazardakikonumumuzu güçlendirdik. düşük ilk satın alma maliyeti, yüksek kalitestandartları, yakıt ekonomisi, artırılan güvenlik donanımları, farklı kullanımalanlarına uygun geniş ürün yelpazesi ile segmentinin en iddialı aracı vito ileise gerçekleştirdiğimiz 3.837 adetlik satış ile kendi pazar payı rekorumuzukırmayı başardık. ayrıca 2017 yılı sonunda türkiye pazarı ile tanıştırdığımızmercedes-benz markasının ilk pick-up aracı ve segmentindeki tek premium seçenekolan x-class ile 1.373 adetlik bir satışa imza attık ve bununla birliktemercedes-benz dünyasında avrupa 3.’sü olmayı başardık. bu başarı bizler içinbüyük bir gurur kaynağı oldu. 2019 yılında özellikle turizmin hareketlenmesiile turizm yolcu taşımacılığı alanında bir artış olacağını öngörüyoruz. her yılolduğu gibi bu yeni yılda da yeni stratejilerimiz çerçevesinde hafif ticariaraç satışlarımızı artırmaya ve pazardaki konumumuzu güçlendirmeye yönelikçalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

mercedes-benz finansal hizmetler yine başarılara imzaattı

türkiye’de 2018 yılında satılan her 2 mercedes-benz markaaraçtan 1’i mercedes-benz finansal hizmetler tarafından kredilendirildi.Şirket, taşıt kredisinin yanı sıra sigorta hizmetleri de sundu. mercedes-benztürk tarafından 2018 yılında satılan otobüs, kamyon, hafif ticari araç veotomobillerin % 40’ı mercedes-benz finansal hizmetler tarafından sigortalandı.

kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de türkiye’ningeleceğine ışık tutuyor

mercedes-benz türk, ülke ekonomisi ve kalkınmasınasağladığı katkının yanı sıra; eğitim, kültür & sanat, girişimcilik ve sporalanlarında yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ve sponsorluk faaliyetleriylede iyi bir kurumsal vatandaş kimliğine sahip olmayı sürdürdü.

15 yıldır Çağdaş yaşamı destekleme derneği ile birlikteyürütülen her kızımız bir yıldız projesi kapsamında yaklaşık 5.000 öğrenciyeburs sağlandı; mobilekids trafik projesi kapsamında 45 okulda 20.000’i aşkınçocuğa trafik eğitimi verildi, eml’miz geleceğin yıldızı kapsamında mesleki veteknik anadolu liselerindeki 32 laboratuvar yenilendi, yaklaşık 2.000 öğrencimercedes-benz laboratuvarları’nda eğitim gördü ve mercedes-benz türk startupyarışması ile yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirler desteklenerektopluma ve çevreye fayda sağlandı.

Şirket, “kültür & sanat” alanında ise; konserleriniİstanbul’un farklı tarihsel mekânlarına taşıyarak türkiye’de kültür mirasıbilincinin gelişmesine de destek olan İstanbul müzik festivali’ni 1987 yılındanbu yana kesintisiz olarak destekliyor. mercedes-benz türk ayrıca “spor”alanında 1996 yılından bu yana “türkiye futbol federasyonu ana sponsorluğu” ve2001 yılından beri ise “türkiye basketbol federasyonu resmi sponsorluğu” iletürk milli takımları’nın gücüne güç katıyor.

editöre not: mercedes-benz türk’ün 2018’de aldığı ödüller

mercedes-benz türk, 2018 yılında farklı alanlarda birçoködüle layık görüldü:

türkiye İhracatçılar meclisi (tİm) “türkiye’nin 500 büyükhizmet İhracatçısı” ödüllerinde “mimari, mühendislik ve teknik kategorisi”ndeen büyük 3 şirketten biri.

capital ve ekonomist dergileri “ceo club industry 4.0zirvesi ve Ödül töreni” kapsamında sanayide teknoloji liderleri 2018araştırması’nda ilk 10’daki şirketten biri.

türkiye kadın girişimciler derneği (kagİder) fırsateşitliği modeli (fem) sertifikası.

mercedes-benz türk 50. yıl etkinlikleri, odd gladyatörler2017 “jüri Özel Ödülü”, otomotiv gazetecileri derneği “jüri Özel Ödülü”,mercury awards “altın Ödül”, ace of m.i.c.e. “jüri Özel Ödülü”, hermes creativeawards’dan ise 3 farklı kategoride “büyük Ödül”.

ekovitrin dergisi “uluslararası yılın starları Ödülleri”kapsamında “yılın otomotiv firması” ödülü.

mercedes-benz türk startup projesi, odd satış ve İletişimÖdülleri kapsamında “jüri Özel Ödülü”, hermes creative awards’dan “büyük Ödül”,türkiye İşveren sendikaları konfederasyonu (tİsk) “yenilikçilik Ödülü”,webrazzi Ödülleri 2018’de “yılın en inovatif otomotiv markası” ödülü.

bloomberg businessweek türkiye ve realta danışmanlık’ınortaklaşa gerçekleştirdiği “2018’in en gözde 50 Şirketi” araştırmasında“otomotiv sektörünün en gözde Şirketi” ödülü.

capital dergisi “türkiye’nin en beğenilen Şirketleri”araştırmasında “otomotiv sektörünün en beğenilen Şirketi” ödülü.

hafif ticari araç Ürün grubu; mixx Ödülleri’nden “bronzmixx”, reklamcılar derneği kristal elma Ödülleri’nden “gümüş elma” ve “bronzelma”.

odd gladyatörleri 2018’de “yılın entegre İletişimkampanyası – mercedes-benz x-class” ödülü.

otomobil Ürün grubu, mercedes-benz pop-up store ilemobile marketing association (mma)  “leadgeneration”, “mobile audio” ve “location based” kategorilerinde 3 smartiesödülü.

mercedes-benz pop-up store, reklamcılar derneği kristalelma Ödülleri’nde “dijital medya kullanımı, en yenilikçi teknoloji”, “veridenbeslenen yaratıcılık, verinin kullanımı”nda “gümüş elma” ve “bronz elma”.

mercedes-benz pop-up store, marketing türkiye veboomsonar işbirliği ile düzenlenen “sosyal medya Ödülleri türkiye” yarışmasındaotomotiv Üreticileri kategorisinde “altın Ödül”.

daimler küresel it Çözümleri merkezi; international datacorporation (idc) teknoloji sektöründe kadınlar Ödülleri’nde “business leader2.’lik Ödülü”, “future cio 2.’lik Ödülü” ve “mentor 3.’lük Ödülü”.

mercedes-benz finansal hizmetler; gptw enstitüsütürkiye’nin en İyi İşverenleri Ödülleri’nde “3. en İyi İşveren” unvanı.

mercedes-benz türk sosyal kulüpler: türkiye yelkenfederasyonu’nun önderliğinde İstanbul yelken kulübü işbirliği ile düzenlenen 3.deniz kızı ulusal kadın yelken kupası’nda, kadın yelken takımı “irc 3klasmanında” “2.’lik kupası”, uluslararası İstanbul su sporları festivali’neşirketi temsilen, mercedes dragobus, dragon bot adlı kürek yarışmasında “2.’likkupası”, mbt runners koşu takımı ise likya yolu ultra maraton’unda takımlarkategorisinde “1.’lik kupası”nın sahibi oldu.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası