Ekonomi

MEGİP KAPSAMINDA 90 KİŞİLİK İSTİHDAM

cumhurbaşkanırecep tayyip erdoğan önderliğinde hazırlanan 100 günlük icraat programıkapsamında istihdamın geliştirilmesi için yapılan çalışmalar doğrultusundaaksaray Çalışma ve İş kurumu İl müdürlüğü ile tekstil sektörü, Çağrı merkezi veçeşitli sektörlerde megİp istihdam garantili kurslar kapsamında 90 kişiistihdam edildi. protokol kapsamında işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikliişgücü talepleri karşılanması hedeflenmektedir. megİp projesi ile özel sektörişverenleri ile sigortalı sayısının yarısı kadar işgücü yetiştirmeye yönelik%50 istihdam garantili kurslar açılmaktadır.

megİp projesine yoğun İlgi

aksarayÇalışma ve İş kurumu İl müdürlüğü işverenlerin nitelikli işgücü ihtiyacınıkarşılamak amacıyla mesleki eğitim kurslarında teorik ve pratik eğitimi birarada verildiği yeni sistemi hayata geçirdi. mesleki eğitim ve işbaşı eğitimprogramlarını kombine eden yeni bir sistem hayata geçiyor. mesleki eğitim vebeceri geliştirme İşbirliği protokolü (megİp) kapsamındaki uygulama iki yılsürecek olup tobb -İŞkur arasında imzalanan protokol çerçevesinde işverenlerinnitelikli işgücü ihtiyacı talebi aksaray’da İŞkur, ticaret sanayi odası veticaret borsası tarafından toplanarak değerlendirilmektedir.

ak moda’da 25 kişi İşbaşı yaptı

geçtiğimizhafta osb de faaliyet gösteren farklı sektörlerde megİp projesine bir yenisidaha eklenerek ak moda ile 25 kişilik protokol imzalandı. megİp kapsamındakatılımcılar yeni bir meslek öğrenmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifadeettiler. ak moda firma sahibi aziz kondu ise “bu program marifeti ilenitelikli işgücü ihtiyacını karşılamanın ve yaklaşık 6 ay süreyle aile Çalışmave sosyal hizmetler bakanlığı İŞkur genel müdürlüğü tarafından en az 6 ay maaşve sigorta desteğinin karşılanmasının önemli bir proje olduğunu belirtti. bugündikkat ederseniz 25 katılımcının tamamı kadın ve kadın istihdamını önemsiyoruzİnşallah aksaray Çalışma ve İş kurumu il müdürlüğü ile yeni projelere imzaatarak istihdam sayısını daha da arttıracağız. bu vesileyle işverenlere yönelikciddi teşvikler ve destekler sağlayan istihdam konusunda önemli projeler sunancumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’a ve aile Çalışma ve sosyal hizmetlerbakanımız sayın zehra zümrüt selçuk’a teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

megİp İle hem meslek hem günlük61.65 tl harçlık

kursiyerlereeğitim süresi boyunca günlük 61,65 tl ücret ödenecek olup ayrıca iş kazası vemeslek hastalığı ile genel sağlık sigorta primleri de İŞkur tarafındankarşılanacaktır. kurslar 160 fiilli günü geçmeyecek şekilde en fazla 8 aysüreyle düzenlenecektir.

hedefimizişverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyacının megİp kapsamında karşılanmasıböylelikle kursiyerlerimize yeni bir meslek deneyimi kazandırmak ve ara elemanihtiyacını bu sistem ile karşılamaktır. bu proje iş arayanlar ve işverenleraçısından özel bir proje olup önce meslek sonra iş garantisi sunmaktadır.

100 günlük eylem planınaaksaray’dan tam destek

aksarayÇalışma ve İş kurumu İl müdürlüğü tarafından cumhurbaşkanı recep tayyiperdoğan’ın talimatları doğrultusunda açıklanan 100 günlük eylem planında yeralan türkiye geneli 1000 kişilik megİp projesinin yaklaşık onda biri aksaraytarafından karşılanmış olacaktır. hedef kısa sürede 200 kişilik megİp projesinisağlayarak türkiye geneli hedefin beşte birini aksaray’dan karşılamakolacaktır.

megİpte İstihdamın %95’inikadınlar oluşturdu

aksarayçalışma ve iş kurumu verilerine göre türkiye’de en fazla kadın istihdamıgerçekleştirilen ilk 5 il arasında yer almaktadır. aktif işgücü programları dakadınlara daha fazla yer verilmektedir. İŞkur tarafından düzenlenenprogramlarda kadınlar istihdamda daha fazla yer almaktadır. böyleliklecumhuriyetimizin 100. yıl hedefleri arasında yer alan kadınların istihdamakatılım oranını %41 düzeyine çıkarmak için dezavantajlı gruplar içerisinde yeralan kadınlara daha fazla yer verilmektedir.

habermerkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası