Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İNOVA VE ÖZEL AKSARAY HASTANELERİNE İŞKUR DESTEĞİ

aksaray Çalışma ve İşkurumu

aksaray Çalışma ve İşkurumu İl müdürlüğü tarafından Çalışma hayatında milli seferberlik kapsamındaçalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor bilhassa işverenler tarafından ilaveistihdam ile işbaşı eğitim programları büyük bir ilgi görüyor.

sağlık sektöründe nitelikli personel açığını kapatmakiçin İŞkur ile imzalanan protokol ile kursiyerler farklı branşlarda 3 ayboyunca İŞkur tarafından en az 3 ay boyunca da özel hastane tarafından eğitimalarak bir taraftan yeni bir meslek öğrenecek bir taraftan da pratik ileuygulamayı bir arada alacağı eğitimlerle sağlık alanındaki nitelikli işgücüihtiyacını karşılayacaklardır.

Özel hastanelere 42 kişi İşbaşı yaptı

aksaray ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren aksarayumut sağlık ve eğitim hizmetleri ile İnova hastanesi işbaşı eğitim programıkapsamında 14 tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, 1 tıp teknisyeni, 1elektrofizyoloji teknikeri, 11 hemşire, 1 tıbbi görüntüleme teknikeri, 1radyoloji teknikeri, 2fizik tedavi teknikeri, 5 hasta danışmanı, 3 hasta veyaşlı bakım elemanı, 2 ameliyathane hizmetleri teknikeri ile 1 tıbbilaboratuvar teknikeri olmak üzere toplam 42 kişi işbaşı eğitim programıkapsamında istihdam edildi.

aksaray’da 6 ayda600 kişi işbaşı eğitim programı kapsamında istihdam edildi.

aksaray Çalışma ve İş kurumu İl müdürlüğü tarafındanyürütülen işbaşı eğitim programları kapsamında 120 projede 600 kişi sağlık,eğitim, imalat ve hizmet sektöründe değişik branşlarda istihdam edildi.

İmalat sektöründe 6 ay maaş ve sigorta desteği İŞkurtarafından karşılanırken, hizmet sektöründe 3 ay maaş ve sigorta desteğikarşılanmaktadır. ayrıca ilave istihdam teşviki ile işverenlerin önemli ölçüdeyükünü azaltacak ilave istihdam teşviki Çalışma sosyal hizmetler ve ailebakanlığı tarafından karşılanmaktadır.İşverenler dezavantajlı gruplariçerisinde yer alan engelli yaş şartı aranmaksızın kadın ve gençlerde 18 ile 25yaş arasında olan kişilerin İŞkur aracılığıyla istihdam etmeleri halinde 18 ayakadar sigorta desteğini karşılamaktadır.

gençlere deneyimve cep harçlığı

2018 yılı İşbaşı eğitim programından faydalanan işverenve katılımcı sayısı her geçen gün artmaktadır.bugüne kadar gerçekleşen işbaşıeğitim programları sayesinde bilhassa gençlerimizin ve öğrencilerimizinmezuniyet sonrasında karşılaştıkları deneyim eksikliğini gidermede ve işgücüpiyasasının nitelikli eleman ihtiyacını karşılamada İŞkur önemli katkılarsunmaktadır. böylelikle gençlerimiz bu sayede teorik bitkilerini pratikekleyerek İŞkur sayesinde özel sektör marifetiyle edindikleri deneyimlereözgeçmişlerinde yer vereceklerdir.

Çalışan annelerekreş desteği

ayrıca İşbaşı eğitim programı ve meslek edindirmekurslarında 2-5 yaş arası çocuğu olan kadınlara ilave olarak 400 tl’lik kreşyardımı desteği verilmektedir. böylelikle kadınların iş gücü piyasasındakarşılaştıkları engelliler Çalışma sosyal hizmetler ve aile bakanlığı tarafındangiderilmektedir. Örneğin ilave istihdam teşviki ile işverene gerçekleştirdiği heryeni bir ilave istihdamda 883 tl’lik sigorta desteği 12 aylık süreylesağlanırken, kadın çalıştırması halinde bu süre 18 aya kadar karşılanmaktadır.ulusalistihdam stratejisi ve cumhuriyetimizin 100.yıl hedefleri doğrultusundakadınların iş gücüne katılım oranı %41 çıkartılması bakanlığımızca hedeflenmektedir.hedefimizaksaray’da en az 1.000 kişinin İşbaşı eğitim programı marifeti ile Çalışmahayatında yer almalarını sağlamaktır.

basın bülteni

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

İş arayanlar için kapılar açılıyor:
Sıradaki Haber Aksaray’da İşsizlik Son Buluyor: İŞKUR Binlerce İşçi Arıyor!