Ekonomi

EKONOMİDEKİ BÜYÜME PİYASAYA OLUMLU YANSIDI

mÜsİad aksaray başkanı eyup dağdaş, türkiye İstatistikkurumu (tÜİk) mart ayı işsizlik verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

mÜsİad aksaray başkanı eyup dağdaş, açıklamasında;

“türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %7,4 oranındabüyüyerek çok önemli bir performans sergilemişti. bu bağlamda mart 2018dönemine ait işsizlik oranında gözlenen gerilemeyi, büyüme oranının reelekonomiye yansımalarının anlaşılması bakımından oldukça önemsiyoruz. nitekimyılın ilk 3 ayında toplam istihdamın 470 bin kişi arttığı ve böylece bu dönemdetoplam işsiz sayısının 199 bin kişi azaldığını görüyoruz. Önceki yılın aynıdönemine göre ise toplam istihdam 1 milyon 10 bin artış kaydederken, işsiz sayısında432 bin seviyesinde gerileme gözlenmiştir. bu veriler ışığında, bilhassa son 5çeyrekte türkiye ekonomisinde gözlenen güçlü büyümenin, işgücü piyasasınaoldukça olumlu yansıdığını ifade edebiliriz. ekonomideki büyüme performansınınönümüzdeki çeyreklerde de süreceğini ve %10,1 seviyesine gerileyen işsizlikoranının kademeli bir şekilde düşüşünü sürdüreceğini tahmin ediyoruz.

türkiye’nin ekonomik anlamda güçlenmesi ve söz sahibiolabilmesi için üretim bazlı ekonomi modelinin uygulanmasını elzem görüyoruz.bu bağlamda cumhurbaşkanımız sayın recep tayyip erdoğan’ın ülkemizin 5bölgesinde mega endüstri bölgeleri kurulmasına yönelik açıklamalarını oldukçaolumlu karşılıyoruz. 100 bin kişiye istihdam sağlanması planlanan projelerletürkiye’nin sanayi ve teknoloji alanlarında sınıf atlayacağını düşünüyoruz.

bu doğrultuda türkiye ekonomisinin gelişmesi ve ülkemizinkalkınması adına bütün sivil toplum kuruluşlarına ve ekonomi platformlarınaönemli görevler düştüğünü düşünüyoruz. bizler de mÜsİad olarak, iş insanlarımızıyeni ve büyük yatırımlar için cesaretlendiriyoruz. geliştirdiğimiz projelerlebu desteğimizi fiiliyata döküyoruz. yoğun ve titiz bir çalışma neticesindeortaya koyduğumuz toplu sanayi İdaresi (tosİ), bu projelerimizden biri.projemiz, 81 ilde birer orta ölçekli sanayi bölgesi tesis edilmesini ifadeediyor. tosİ’lerle, sanayi siteleri ve osb arasında sıkışmış işletmeleri biralternatifle buluşturmayı amaçlıyoruz. hayata geçirmeyi planladığımız buprojelerimizle türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanında kalkınması adına katkısunmaya devam edeceğiz” dedi.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası