Ekonomi

ÇİFTÇİLER “TARLA GÜNÜ” ETKİNLİĞİNE KATILDI

gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı eğitim yayın veyayınlar dairesi başkanlığı tarafından tarımsal yenilik ve bilgi sistemikapsamında araştırma enstitüleri ile illerin işbirliği ile tarımsalyeniliklerin yaygınlaştırılması yayım projeleri başlatıldı.

bu kapsamda yeni geliştirilen tohumluk çeşitlerinintanıtılması amacıyla ankara tarla bitkileri merkez araştırma enstitüsümüdürlüğü tarafından 20 haziran 2018 tarihinde “tarla günü” etkinliğidüzenlendi.

konu hakkında İl müdürü bülent saklav yaptığıaçıklamalarda şunları söyledi.

bakanlığımıza bağlı ankara tarla bitkileri merkezaraştırma enstitüsü müdürlüğünce; araştırma projeleri sonuçlarınınpaylaşılması, yeni geliştirilen tohumluk çeşitlerinin tanıtılması, üreticilerinbilgi birikimlerinin artırılması, yeni geliştirilen uygulama sonuçlarınınçiftçilerimize gösterilmesi amacıyla 20 haziran 2018 tarihinde düzenlenen”tarla gÜnÜ” etkinliğine, İlimizi temsilen merkez ve İlçelerimizdehububat tarımıyla uğraşan toplam 10 kişi ile katılım sağlanmıştır.

konu uzmanları nezaretinde enstitü tarafındangeliştirilerek deneme parsellerinde yetiştirilen; buğday, arpa, nohut vemercimek parselleri gezilerek, katılımcılara çeşitlerin özelliği, yetiştirmekoşulları, verimleri, hastalıkları dayanıklılığı ve diğer özellikleri hakkındabilgi verilerek, enstitü müdürlüğü tarafından geçmişten günümüze kadargeliştirilerek tescil edilmiş hububat ve baklagillerin yer aldığı afiş, lifletve çeşit kataloğu katılımcılara dağıtıldı.

tarla günü etkinliğine katılın çiftçilerimiz tarafından,enstitü konu uzmanlarına geliştirilen çeşitler hakkında değişik sorularsorarak, görüş ve önerilerini öğrenme imkanı sağlanmıştır” dedi.

ayrıca, “tarla günü” etkinliğine katılançiftçiler bu tür faaliyetlerden çok memnun olduklarını, “tarla günü”etkinliği sayesinde bilgi birikimlerinin arttığını, daha bilinçli ve tekniğineuygun üretim gerçekleştirdiklerini ifade ederek, organizasyonu gerçekleştirenİl gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğü yetkililerine teşekkür ettiler.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası