Ekonomi

ÇİFTÇİLER NOHUT TARIMI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

aksaray tarım İl müdürlüğü, konya bahri dağdaşuluslararası tarımsal araştırma enstitüsü müdürlüğü ve aksaray ziraat odasıİşbirliği ile ortaklaşa İlimizde nohut tarımı ile uğraşan çiftçilere 21 haziran2018 tarihinde merkez halk eğitim müdürlüğünde “bölgemizde nohut tarımı veÇeşit seçimi” hakkında dr. ziraat yüksek mühendisi hakan bayrak tarafındanteknik bilgi verildi.

konu hakkında açıklamalarda bulunan İl müdürü bülentsaklav;

“bakanlığımızca 2018 yılında başlatılan nadas alanlarınındaraltılması ve üreticilerimizin nohut tarımı konusunda bilgilendirilmesiamacıyla, konya bahri dağdaş uluslararası tarımsal araştırma enstitüsümüdürlüğünde dr. ziraat yüksek mühendisi hakan bayrak tarafından halk eğitim merkezmüdürlüğünde bilgilendirme sunumu yapılmıştır” dedi.

bahsi geçen etkinliğe; İl müdürü bülent saklav, ziraatodası başkanı emin koÇak, merkez tarım kredi kooperatifi müdürü selahattinderİcİ, tmo müdürü gökhan gÜrbÜz, İl müdür yardımcısı yusuf ÇİÇek, bitkiselÜretim ve bitki sağlığı Şube müdürü abdi Özdemİr, bahri dağdaş uluslararasıtarımsal araştırma enstitüsü müdürlüğünde dr.ziraat yüksek mühendisi hakanbayrak, ziraat yüksek mühendisi m.naim demİrtaŞ, köy muhtarları, İl/İlçemüdürlüğü teknik personelleri ve çok sayıda çiftçimiz katıldı.

program saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıylabaşladı.

aksaray tarım İl müdürü bülent saklav açılış dolayısıylayaptığı konuşmada; “İlimizde baklagil yetiştiriciliğininyaygınlaştırılması kapsamında bakanlığımız, tarım kredi kooperatifleri ve millisavunma bakanlığı arasında bir protokol yapılarak nadas alanlarının azaltılmasıamacıyla çiftçilerimizle 3 yıllık bir münavebe programı anlaşması yapılmıştır.

bu program kapsamında çiftçilerimizin İlk yıl tarlasınaekeceği nohut tohumluğunun % 50′ si, 2.yıl tarlasına ekeceği hububattohumluğunun % 100′ ü ve 3. yıl tarlasına ekeceği baklagil tohumluğunun % 50’si bakanlığımızca karşılanacaktır. bu kapsamda 2018 yılında bakanlığımızbitkisel Üretim genel müdürlüğünün destekleri ile ilimizde 109.800 tltutarındaki 9.150 kg nohut tohumu % 100 hibeli olarak toplamda 183 çiftçimizedağıtılmıştır. buradaki amacımız İlimizde üreticilerimiz hızla baklagilekmekten uzaklaştığı için yeniden üretimi arttırmak amaçlı destek vermeye devamediyoruz. sloganımız “üreticimiz üretsin, ülkemiz kazansın” dır.hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim”dedi.

aksaray ziraat odası başkanı emin koÇak yaptığıkonuşmada, konu uzmanları ile sahada bu işin pratiğini yapan çiftçilerinbuluşturularak, yeni bilgi ve tekniğin onlara ulaştırılmasının çok önemliolduğunu söyleyerek, katılımlarından dolayı çiftçilere teşekkür etti.

dr. hakan bayrak tarafından nohut tarımıyla ilgili;baklagillerin önemi, nohutun morfolojik özellikleri, tarımsal özellikleri,verim özellikleri, teknolojik özellikleri, ekim ve bakım zamanı, gübreleme,hastalık ve zararlı durumu, hastalıklara tavsiye edilen ilaçlar ve ilaçlamazamanı, aksaray bölgesine uygun çeşit seçimi hakkında katılımcılara sunumyapıldı yapılan sunumun ardından üreticilerimizin konuyla ilgili sorularıcevaplandırıldı.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası