Ekonomi

BUZAĞI ÖLÜMLERİ GERİLEDİ

Üreticilere verilen eğitim ve hayvan aşılamaları ilebirlikte buzağı ölümlerinin önüne geçilirken, 2 yıl önce yüzde 14 seviyelerindeolan buzağı ölümleri bugün yüzde 7 seviyesine çekildi   

nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçiminisağladığı aksaray’da buzağı ölümleri 2 yıl içerisinde yüzde 50 oranında geriyeçekildi.  

tarım ve hayvancılık kenti olan aksaray’da nüfusun yüzde80’i tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlarken, son 2 yılda buzağı ölümlerininönüne geçmek için eğitim ve aşılama çalışmalarını genişleten damızlık birliğive gıda, tarım ve hayvancılık İl müdürlüğü ekipleri, buzağı ölümlerini yüzde 50oranında geriye çekmeyi başardı. gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığının 2018yılını da buzağı ölümlerini engelleme yılı ilan etmesi ile birlikte eğitim veaşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

2 yılda yüzde 50buzağı ölümleri engellendi

aksaray damızlık sığır yetiştiricileri birliği başkanıbekir kayan, 2 yıl önce aksaray’da yüzde 14 seviyelerinde olan buzağı ölümoranını yapılan eğitim ve aşılama çalışmasıyla yüzde 7’lere çekerek buzağıölümlerinin önüne geçtiklerini belirterek, “aşı uygulaması il müdürlüğümüz ilebirlikte yaptığımız bir uygulama. buradaki amaç ‘buzağılar ölmesin’ sloganıylabakanlığımız ili birlikte çıktığımız program dahilinde çalışmalar yapıyoruz. 2yıl kadar önce aksaray’da yüzde 14 seviyesinde olan buzağı ölümleri bugün yüzde7’lere kadar çekildi. bunun esas nedeni de, tarım il müdürlüğü ve bizim yapmışolduğumuz yoğun çalışmalar, verilen eğitimler. biz burada tarım il müdürlüğüyledamızlık birliği olarak yapmış olduğumuz protokol neticesinde üyelerinneredeyse tamamına bu eğitimi verdik. bu eğitimlerinde yavaş yavaş sonuçlarınıalmaya başladık. bu da tabi buzağı ölümlerini yüzde 50 seviyesinde azalttı”dedi.

“buzağı ölümleriniengellersek, yurt dışından ithalatı bitiririz”

  türkiye’nin yılda500 bin hayvan ithal ettiğini, türkiye’de ise yılda 510 bin buzağının öldüğünedikkat çeken damızlık sığır yetiştiricileri birliği başkanı bekir bayan, buölümleri kesinlikle tamamen bitirmemiz gerektiğini söyledi. buzağı ölümlerininengellenmesinin türkiye için, ülke ekonomisi için son derece önemli olduğunavurgu yapan damızlık sığır yetiştiricileri birliği başkanı bekir kayan, “bununyanında gerçekten buzağıların ölmemesi gerekiyor. yurtdışından biz aşağı yukarıyılda 400-500 bine yakın hayvan ithalatımız oluyor. buzağı ölümlerinebaktığımızda da ölümlerinde ithal ettiğimiz hayvan sayısıyla aynı oranda vehatta bazen daha fazla, 500-510 bin civarında buzağı kaybımız olduğunugörüyoruz. eğer biz bu buzağı ölümlerinin önüne geçersek yurtdışına bizimparamızın gitmesini engellemiş olur, ithalatı yapmamış oluruz, kendiürettiğimiz hayvanlarla çok daha güzel verimler elde edebiliriz diyedüşünüyorum” dedi.

 “amacımız buzağılarımız ölmesin, ülkemizkazansın”

gıda, tarım ve hayvancılık İl müdürü bülent saklav, gıda,tarım ve hayvancılık bakanlığı’nın 2018 yılını buzağı ölümlerini engellenmeyılı olarak ilan ettiğini belirterek, “biz de bu kapsamda aksaray’da çalışmalarbaşlattık. 2018 yılında buzağı ölümlerini en az seviyeye çekmek için birçokçalışma yaptık. Önce bir anket çalışması yaptık. bu anket çalışmamızda ilkolarak ölümleri tespit ettik. bizim nerede ve nasıl ölümlerimiz var.Çalışmalarda en büyük eksikliğin eğitim olduğunu gördük. bu kapsamda da eğitimkursları açtık. 98’e yakın süt sığırcılığı kursu açtık. bu kurslarda buzağıölümlerinin engellenmesi kapsamında çok ayrıntılı eğitimler verdik. bueğitimler sonucunda buzağı ölümlerinin engellenmesi sağlandı ve ölümler dahaaşağı seviyeye çekildi. amacımız ülkemizdeki buzağılarımız ölmesin, ülkemizkazansın” şeklinde konuştu.

Üreticiler ise geçen yıla oranla bu yıl buzağıölümlerinin azaldığını söylediler.

İha

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası