Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YÖK’ten şok edici karar; İkinci öğretim programları kapatılıyor!

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), bugün önemli bir toplantı yaptı ve toplantıda kritik kararlar alındı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK),

YÖK Başkanı Erol Özvar, toplantının ardından konu hakkında yaptığı açıklamada, ikinci öğretim programlarının kapatılacağını açıkladı.

259’uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’ Yükseköğretim Kurulu ev sahipliğinde bir kez daha gerçekleştirildi. Yapılan toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Özvar, ikinci üniversite tercihinde bulunacak öğrencileri yakından ilgilendiren bir ifadeler kullandı.

Özvar, ikinci öğretim programlarının yerine istihdamı güçlendirecek programların getirileceği yönünde bir ifadede bulunurken, “Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir. Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

Ağustos Gerçe