Eğitim

Yeni Fikirler Bu Kampta Filizleniyor

gençlik ve spor bakanlığının 81 ilde başlattığı verobotik kodlama eğitiminin verildiği “kod adı 2023” projesinde başarıgösteren 250 genç için aksaray’da düzenlenen kampta, türkiye’yi bilişim, eğitimve savunma sanayi alanında ileriye taşıyacak kodlama, donanım ve yazılımeğitimleri veriliyor 

 gençlik hizmetlerigenel müdürü emre topoğlu:

– “gençlerin burada üreteceği tasarım ve projeler,onaylanması halinde bakanlıkça desteklenecek. türkiye’nin geleceğini aydınlatacakyenilikçi fikirleri hem maddi hem manevi olarak destekliyoruz. İşin püf noktasıonları ciddiye almaktır. bu konuda desteğimiz sınırsız”

– kampa katılan öğrencilerden ahmet selim arıcan:

– “hem savaş uçakları hem de yolcu uçakları çizimiyapıyorum. tek isteğim; ülkemizin 2023 hedeflerinde bu çizmiş olduğum uçaklarınüretilmesidir”

– gençlik ve spor bakanlığı tarafından 2023 yılıhedefleri doğrultusunda 81 ildeki gençlik merkezlerinde uygulamaya konulan”kod adı 2023″ projesinde başarı gösteren 250 genç, aksaray kampındaeğitimlerini sürdürüyor.

türkiye’nin 81 ilinde başlatılan “kod adı 2023″projesi, aksaray gençlik merkezi’ndeki 2 ağustos’ta başlayan yaz kampı iledevam ediyor.

daha önce 81 ilde yapılan sınavlarda başarılı olangençlerin katıldığı kampta, milli yazılımlar, kodlama, dijital bilgi güvenliği,siber saldırılar, veri tabanı, robotik programlar ve insansız hava araçlarıkullanımı gibi birçok konuda eğitim veriliyor.

gençler, proje ile savunma sanayisinden, yazılımsektörüne varana kadar birçok alanda yeni fikir ve projeler üretiyor. yaşları12-15 aralığında olan gençlerin bu fikir ve projeleri ilgili bakanlıklartarafından değerlendirmeye alınarak gerekli destekler sağlanıyor.

gençlik hizmetleri genel müdürü emre topoğlu, aamuhabirine yaptığı açıklamada, yerli otomobil üretmek isteyen, uçak tasarımıyapan ve üretmek isteyen gençler olduğunu, bu gençleri ciddiye aldıklarınısöyledi.

kampa katılan gençlerin iyi bir eğitim almaları,hayallerini gerçekleştirebilmeleri için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade edentopoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“daha önce 81 ilde kod adı 2023 projesi kapsamındagençlere eğitimler verilmişti. türkiye genelinde bu eğitimlerde başarılı olan250 öğrencimize şimdi aksaray kampında ileri düzey eğitimler veriyoruz. kamp, 16ağustos’a kadar devam edecek. gençlerin burada üreteceği tasarım ve projeler,onaylanması halinde bakanlıkça desteklenecek. türkiye’nin geleceğiniaydınlatacak yenilikçi fikirleri hem maddi hem manevi olarak destekliyoruz.İşin püf noktası onları ciddiye almaktır. bu konuda desteğimiz sınırsız. budestekler için stk’lar da başvurabilir, sadece bir ortaokul veya lise öğrenciside başvurup bu desteklerden faydalanabilir.”

topoğlu, farklı bakanlıklarla yaptıkları işbirlikleri ilede gençlerin bu fikirlerini geliştirmelerine ve hayata aksettirmelerine desteksağladıklarını dile getirerek, “10 yıl sonra 20 yıl sonra bir bakmışızaraba üretmek isteyen arkadaşımızın bir markası olmuş, uçak çizimi yapanarkadaşımızın projesi ile ülkemiz yeni yolcu uçağı üretmiş, yeni bir tanküretmiş olur.” diye konuştu.

– “hem savaşuçakları hem de yolcu uçakları çizimi yapıyorum”

aksaray’daki kampa katılan ve 3d uçak çizimleri ileilgili çalışma yapan ahmet selim arıcan, 3d çizime 5 yıl önce oyun karakterlerive ev mimarisi çizimleri ile başladığını belirtti.

kod 2023 ekibine dahil olduğunda fikirlerinin tamamendeğiştiğini ifade eden arıcan, “uçaklara karşı ayrı bir ilgim vardı veartık uçak modelleri yapmaya başladım. hem savaş uçakları hem de yolcu uçaklarıçizimi yapıyorum. tek isteğim; ülkemizin 2023 hedeflerinde bu çizmiş olduğumuçakların üretilmesidir.” dedi.

Öğrencilerden carullah said berk ise eğitimlerin çok iyigeçtiğini kaydetti.

İnsansız hava aracı, yazılım, siber güvenlik, veri tabanıprogramcılığı, web tasarımı ve 3 boyutlu modelleme eğitimleri gördüklerinianlatan berk, “umarım bakanlığımızın sloganı gibi güçlü türkiye için birşeyler yapabiliriz. amacımız gerek milli savunma olsun, gerek diğer bilişimalanları olsun eksikleri kapatmak ve mevcut durumdan daha ileritaşımaktır.” ifadelerini kullandı.

– “Ülkemizisiber açıdan daha güvenilir bir yer haline getireceğiz”

gençlerden yusuf yahya demiraslan da kodlamayla 5 yıldıruğraştığını bildirdi.

bakanlığın “kod adı: 2023” projesini görüpmüracaat ettiğini aktaran demiraslan, şöyle konuştu:

“sınavı geçtim ve buraya geldim. burada gördüğümüzeğitimler küçümsenecek seviyede değil. İleri düzeyde eğitimler veriliyor. kısasüre burada genç webmastır olduk. burada temel web kodlamalarının yanı sıraveri tabanı kodlama ve onu koruma, sunuculara sızma ve onları koruma, kişiselbilgisayarları koruma adına eğitimler aldık. yerli ve milli yazılımlarlaberaber ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacağız. Ülkemizi siber açıdan dahagüvenilir bir yer haline getireceğiz.”

aa

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası