Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MEB, Öğretmenlerin “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Eğitici Eğitimleri” Başladığını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan müfredat çerçevesinde akademisyenler ve alan uzman öğretmenlere yönelik eğitici eğitim kurslarına başlandığını açıkladı.

2024-2025 eğitim öğretim yılının 9 Eylül 2024 tarihinde başlamasından itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanması hedefleniyor.

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından öğretim programı değişen öğretmenlerin yeni müfredatın uygulanmasına yönelik kapsamlı eğitim programı hazırlandı.

Öğretmenler için eğitimler, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli eğitici eğitimi kursu” ile başlatılmış olup 9 bini aşkın öğretmen, bir hafta sürecek toplam 40 saat Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli eğitici eğitimi kursunu alacak.

Eğitici eğitimler kapsamlıda toplam 61 farklı kurs programı hazırlanmış olup müfredat değişikliklerine yönelik 720 bin öğretmene eğitim verilecek. Mahallinde verilecek kursları 2 Eylül itibarıyla başlayarak mesleki çalışma döneminde devam edecek.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okul ve kurum yöneticilerine yönelik “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Eğitim Yönetimi Eğitici Eğitimi Kursu” planlaması yapıldı. Kurs kapsamında 1.120 okul yöneticisi eğitimlere katılacak. Eğitici eğitimi kursunu tamamlayan yöneticiler, toplam 94 bin 246 olan okul ve kurum yöneticisine mahallinde eğitim verebilecek. Yeni müfredata yönelik öğretmenlere uygulanacak eğitici eğitimi kursları, eğitim öğretim döneminin sona ereceği 14 Haziran itibarıyla tamamlanması hedefleniyor.

Fatma Altınok