Eğitim

KÜTÜPHANEYİ, GÜNLÜK 6-7 BİN ÖĞRENCİ KULLANIYOR

aksaray Üniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, kütüphaneyeher gün giriş yapan öğrenci sayısının 6-7 bin civarında olduğunu ve sistemverilerine göre yaklaşık 40 kitabın öğrencilerin üzerinde görüldüğünü belirtti 

– kitap kampanyasınaaksaray fm’den anlamlı destek –

aksarayfm radyosu, asÜ’nün kitap bağış kampanyasına destek olmak adına bir çalışmabaşlattı. rektör Şahin, kitap bağışı kampanyasını ve aksaray’ın fm’in bukampanyaya desteğini canlı yayınında değerlendirdi. aksaray fm yönetim kurulubaşkanı abdülkadir ay’la birlikte yeni aksaray gazetesi sahibi ali südemen,posta gazetesi sahibi bilal bölükbaş ve yenigün gazetesi sahibi yaşarkaratay’ın soru ve yorumlarıyla katıldığı programda konuşan prof. Şahin,kampanyanın duyurulmasına aracılık eden radyo yönetimine teşekkür etti. birüniversiteyi üniversite yapan en önemli mekânın kütüphane olduğunu kaydedenŞahin, “daha önce, farklı bir amaç için yapılmış küçük bir binada kütüphanehizmeti veriliyordu. bu bina yetersizdi ve biz göreve geldikten sonra, kampüseve şehre yakışır bir kütüphane kurma işine öncelik verdik” dedi. bukütüphanedeki en temel hedeflerinin, binanın 24 saat açık kalması olduğunubelirten asÜ rektörü, “Üniversitelerde yarı zamanlı çalışan öğrenciler vardır.bizim üniversitemizde de var. biz, bu öğrencilerimizin yarısını kütüphanedegörevlendirdik ve bu sayede gece 23.00’a kadar kütüphanemiz açık. kısa süresonra, sınavlara yakın zamanda 24 saat denemelerine başlayacağız. ennihayetinde, imkânlarımız arttıkça ve mümkün olan en kısa sürede bu hayalimizigerçekleştirmeyi umuyoruz. Şu anda kütüphanemiz gece saat 23.00’a kadaröğrencilerin ve halkımızın hizmetinde. Şunu da belirtmekte yarar var; asÜ’yeyapılan her yatırım aynı zamanda şehre yapılmıştır. biz şehir ve Üniversiteyibir bütün olarak görüyoruz” dedi.

– bir kitap dahi olsa herbağış bizim İçin kıymetlidir –

kitapkampanyasını sosyal medya üzerinden duyurduktan sonra son derece memnun edicigeri dönüşler aldıklarını ifade eden ve bu süreci özetleyen Şahin, “bir öncekikütüphanemizle yenisi arasında 12 kat büyüklük farkı var. bu durum kütüphaneniniçerik olarak da geliştirilmesi sonucunu ortaya çıkarttı. kamu kaynaklarıyla bukütüphaneyi doldurma şansınız var ve biz bunu zaten yapıyoruz. ancak halkımızındesteği ile içeriği zenginleştirme sürecini daha da hızlandırabiliriz. sosyalmedya üzerinden bir kampanya başlattık ve son derece olumlu geri dönüşleralıyoruz. aksaray fm’in de bu konuyu sahiplenmesi bizler için çok anlamlı. pekçok kurum ve kuruluşla yazışmalar yaptık ve yayınlarından istedik. bu yazışmalaradevam ediyoruz. yazıştığımız yerlerden kitaplar gelmeye başladı. bu süreçtebazen bir kitap, bazen bir koli kitap getirenler oluyor. biz her miktardabağışa açığız. bir kitap dahi olsa bizim için kıymetlidir. netice de bir,sıfırdan büyüktür. kampanyanın bir süresi yok. arzu eden herkes gelipkütüphanemizi görebilir ve dilediği zaman, dilediği kadar kitap bağışlayabilir”dedi.

– yaklaşık 40 bin kitapÖğrencilerin Üzerinde görülüyor –

yenikütüphanenin açılmasının üzerinden henüz bir ay geçmesine rağmen öğrencilerinbüyük bir ilgisinin olduğunu söyleyen ve bu durumu memnun edici olarakniteleyen asÜ rektörü, “yeni kuşağı anlamak zorundayız. bizim kuşağın okuyarakanlama üzerine bir hayatı vardı. ama yeni kuşak daha çok işitsel ve görselmalzeme üzerinden anlamlandırıyor. bu bir eleştiri değil; yeni kuşağınözelliği. hatta yeni kuşak görsel ve işitsel malzemeyle bilgilenme konusundabizim kuşağa göre çok daha iyi durumda. fakat tüm bunlar gençlerin kitapokumadığı anlamına gelmiyor. 1 aylık süre içerisinde kütüphanemize günlük girenöğrenci sayısı 6-7 bin civarında. kurduğumuz elektronik sistemle bunu netolarak görebiliyoruz. tabi kütüphaneye giren öğrencilerin oradan nasılbeslendiğini ya da istifade edip edemediğini tespit edemeyiz. ama kampüsteki öğrencilerimizinortalama yüzde 30 ila 45’inin kütüphaneye giriyor olması çok önemli bir oran.sistem verilerine göre yaklaşık 40 bin kitap şu anda öğrencilerin üzerindegörünüyor” şeklinde konuştu. 

programındevamında rektör Şahin, gazetecilerin Üniversitedeki diğer çalışmalara dairsorularını cevaplandırdı.

haber merkezi 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası