Eğitim

‘KOP-KİTapp Projesi’ Öğrencilerde Okuma Alışkanlığını Artırıyor

sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı konya ovası projesi(kop) bölge kalkınma İdaresi başkanlığı tarafından finanse edilen kop kİtapp(kişisel kitap tavsiye akıllı uygulaması), uygulandığı okullarda öğrencilerinokuma alışkanlığını artırıyor.

sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı konya ovası projesi(kop) bölge kalkınma İdaresi başkanlığı tarafından finanse edilen kop kİtapp(kişisel kitap tavsiye akıllı uygulaması), uygulandığı okullarda öğrencilerinokuma alışkanlığını artırıyor.

 “kop bölgesi’ndeokuma kültürünün geliştirilmesi (kop okuyor) projesi” kapsamında desteklenen venecmettin erbakan Üniversitesi (neÜ) tarafından aksaray, karaman, kırıkkale,kırşehir, konya, nevşehir, niğde ve yozgat’ta belirlenen 8 ilköğretim okulundauygulanan “kişisel kitap tavsiye akıllı uygulaması” kop kitapp uygulamasıöğrenci, öğretmen ve velilerden tam not aldı.

 “Çocuklarınokuduğunu anlama becerilerinde artış yaşandı”

necmettin erbakan Üniversitesi Öğretim görevlisi ve aynızamanda proje koordinatörü olan dr. ahmet kurnaz, proje sayesinde 10 tanebilimsel yayını türkiye ve dünya literatürüne kazandırdıklarını söyledi. kurnaz”Çocuklar kendi düzeylerine uygun kitaplarla buluşunca okuma isteklerindeçok yüksek düzeyde bir artış oldu. okuduğunu anlama düzeyi becerilerinde deciddi artış yaşandı. bu projeyle temel amacımız, ortaokul öğrencilerinin kendidüzeylerine uygun, ilgi duydukları konularda kitaplarla buluşmalarını sağlamak,buna bağlı olarak da hem okuma alışkanlıklarını artırmak hem de okumadüzeylerinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. elde ettiğimiz bilimsel sonuçlarıhem web sayfamızdan hem de akademik platformlardan paylaşacağız” dedi.

 “kop İllerindekiÖğrenciler Üzerinde uygulandı”

yerli ve milli yazılım ile geliştirilen kop kİtappandroid akıllı telefon uygulaması ile projeye katılan 1.176 öğrencinin sadeceilk 4 aylık sürede ortalama 5’er kitap daha fazla okuduğu belirlendi.uygulamanın en büyük özelliği ise öğrencilerin ilgi alanlarını belirlemek ve budoğrultuda oluşturulan kategori içerisinden yaş seviyelerine uygun kitaptavsiyesinde bulunmak. okul kütüphanesinden seçtikleri kitapları okumayabaşlayan öğrenciler bu sırada akıllı uygulama vasıtası ile belirli zamanaralıklarında okudukları alana kadar olan bölüm içerisinden belirlenen sorularaakıllı telefon uygulaması aracılığı ile cevaplar vererek hem okumaktan zevkalıyor hem de okuma anlama becerileri geliştiriliyor.

uygulama şimdilik android telefonlarda ve pilot olarakuygulanan okulların öğrencilerine açık. proje sonuçlandıktan sonra uygulamanıngenel kullanıma açılması bekleniyor.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası