Eğitim

KEMİK ÇİMENTOSU PROJESİNE TÜBİTAK’TAN DESTEK

aksaray Üniversitesi (asÜ) fen edebiyat fakültesi ÖğretimÜyesi doç. dr. zeynep karahaliloğlu, eklem enfeksiyonlarının tedavisinde metalnanopartiküller ile iyileştirilmiş kemik çimentolarının, antibiyotiğe dayalıtedavi yöntemlerine göre daha başarılı sonuçlar verebileceğini söyledi.

“kemik destek materyali olarak fosfolipid İlestabilize-selenyum nanopartiküllerle İyileştirilmiş kemik Çimentoları” isimli projesi,tÜbİtak-1002 kapsamında desteklenmeye değer görülen karahaliloğlu, çalışmasınındetaylarına ilişkin bilgiler verdi. kemik çimentosunun, kemikle ortopedikimplant arasındaki fiksasyonun başarılmasında sıklıkla kullanılan birbiyomalzeme olduğuna değinen zeynep karahaliloğlu, bu malzemenin kalça, diz veomurga diski değişimlerini içeren cerrahi uygulamalarda yaygın olarakkullanıldığını kaydetti. bu tür operasyonların özellikle yaşlı hastaların yaşamkalitelerini iyileştirdiğini de belirten karahaliloğlu, “ancak ortopedikcerrahide operasyon sonrası enfeksiyon, önemli bir risk olarak ortayaçıkmaktadır. enfeksiyonları engellemek için genel yaklaşım antibiyotik yüklükemik çimentolarının kullanımı şeklindedir. antibiyotik terapilerine olangüven, -bu moleküllere karşı sürekli olarak mikroorganizmal direncinartmasından dolayı- zamanla sınırlanan bir çözüm olarak görünmektedir. bunedenle eklem enfeksiyonlarının tedavisi için antibiyotiğe dayalı olmayan, dahagerçekçi tedavi yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. projemiz kapsamında,eklem enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmak üzere metal nanopartiküllerle iyileştirilmişkemik çimentoları hazırlanacak ve hazırlanan biyomalzemenin kemik büyümesi,gelişimi ve farklılaşması üzerindeki etkisi değerlendirilecektir” dedi.

asÜ rektörü prof. dr. yusuf Şahin, karahaliloğlu’nuprojesi münasebeti ile tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.   

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası