Eğitim

KARAYOLU TRAFİK HAFTASI KUTLANDI

aksaray’da karayolu trafik haftası nedeniyle kutlamaprogramı düzenlendi. lise kavşağından kortej düzenlenerek 15 temmuz milli irademeydanına yüründü.

kutlama programına katılan; aksaray valisi aykut pekmez, aksarayÜniversitesi rektörü prof. dr. yusuf Şahin, İl jandarma komutanı albay fuatanık, İl milli eğitim müdürü h. Ömer kartal, aile sosyal politikalar İl müdürü İsrafilaktÜrk, bilim sanayi ve teknoloji İl müdürü refik tezcan çok sayıda dairemüdürleri ve stk başkanları katıldı.

15 temmuz milli İrade meydanında düzenlenen karayolutrafik haftası kutlama töreninde konuşma yapan aksaray İl emniyet müdürü alikarabağ; “trafik kazaları ülkelerin en büyük sorunlarının başında gelmektedir.Ölüm, yaralanma sakatlanma ve maddi kayıpların meydana geldiği tehlikeli birortam olarak toplumsal hayatımızın içinde yer almaktadır. trafik kazalarındadünya sağlık örgütü verilerine göre her yıl 1 milyon 300 bin kişi hayatınıkaybetmekte, 50 milyon insan yaralanmakta ve 500 milyar doların üzerinde maddikayıp meydana gelmektedir. trafik kazası doğal bir afet değildir. ama en azonun kadar can yakar. Ülkemizde 2010 yılında 182.424 ölümlü ve yaralanmalıtrafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda toplam 3.539 vatandaşımız hayatınıkaybetmiş 3.336 kişide yaralanmıştır. kazalardan dolayı 30 milyar türk lirasımilli servet kaybımız meydana gelmiştir. İlimizde meydana gelen kazalarda 2017yılında 19 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1972 vatandaşımızda yaralanmıştır.1 mayıs 2018 tarihi ile itibaren 117.383 sürücü belgesi olan vatandaşımız,124.162 tescilli araç bulunmaktadır. bugün itibariyle 402.404 nüfusumuz var.araç sayılarına orana 1/3’dür. 2018 yılı içerisinde trafik ekiplerimiztarafından yapılan denetimler 1 mayıs 2018 tarihine kadar 64.444 araçdenetlenmiş kusuru bulunan 5.717 sürücüye işlem yapılmıştır.

meydana gelen trafik kazalarının analizini yaptığımızda %98,5insandan kaynaklanan kusurlardan olduğunu görmekteyiz. bu kazaların %90sürücüler yüzde 8,5’ini ise yayalar oluşturmaktadır. bir ülkenin trafik düzenio ülkenin insanların bir birleri ile olan ilişkisinin tam da yansımasıdır.hayatın olağan akışı içerisinde insan hem sürücü hem yolcu hem de yaya olarakyer almaktadır. trafik ekiplerince yapılan denetimlerde öncelikle amacımızsürücüleri cezalandırmak değil kurallara uyma alışkanlığını kazandırmak bubilinci aşılayarak trafik kazalarında yaşanan ölüm ve yaralanmaları en azaindirmektir. bu konuda denetim ve kontroller tek başına yeterli olmamaktadır.sürücüler kuralları bir yaşam tarzı haline getirmelidir. sayın başbakanımızında ifade ettiği gibi “yolların kralı olmaz, kuralı olur” dediği gibi trafikancak bununla sağlanabilir” dedi.

alkol gözlüğü ile penaltı atışı yapılan etkinlikte,emniyet kemerinin önemi ve alkollü araç kullanmanın riskleri uygulamalı olarakanlatıldı.

aksaray valisi aykut pekmez ve beraberindeki heyet,polis, jandarma, 112 acil servis, afad, karayolları, belediye ve trafikleilgili kurum ve kuruluşların “trafikte kullanılan araç ve gereçler” sergisini gezerekbilgi aldılar.

haber vedat t.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası