Eğitim

HİLAL-İ AHMER’DEN KIZILAY’A

aksarayÜniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, özellikle 1999 yılındameydana gelen depremin ardından kızılay gibi kurumların yaptığı çalışmalarınöneminin çok daha net şekilde görüldüğünü ifade etti. 

“hilal-iahmer’den kızılay’a 150 yıllık yardım Çınarı” konulu konferansın açılışındakonuşan Şahin, 1999 depreminin türkiye için bir kırılma anı olduğunu ve kızılaygibi kurumlara olan dikkatin bu dönemle birlikte daha da gelişmeye başladığınısöyledi. kızılay’la birlikte afad gibi bir kurumun ortaya çıktığını ve her ikikurumun senkronize olarak çok önemli işler yapmaya başladıklarını vurgulayanprof. Şahin, “deprem ve diğer doğal afetlerde iletişim ve olay bölgelerineulaşma anlamında ülkemiz, önemli bir mesafe aldı. Şu anda dünyanın değişikbölgelerine bu kurumlarımız ulaşabiliyor. bundan sonra çok daha iyi işlerinyapılabileceğini düşünüyoruz” dedi. açılış konuşmasının ardından kürsüye gelenkızılay genel müdürü dr. İbrahim altan, 1868’den günümüze kadar kızılay’ın çokönemli gelişmeler yaşadığını belirtti. kızılay’ın, yaralı askerlere yardımamacıyla kurulduğunu kaydeden altan, “kızılay, -o zamanki adıyla hilal-i ahmer-ilk ciddi sınavını osmanlı-rus savaşında veriyor. daha sonra farklı serisavaşlarda seyyar hastaneler ve acil yardım ekipleri kuran kızılay, bulaşıcıbir takım hastalıkların yayılmasını engellemeye yönelik çalışmalar da yapıyor.yani sadece askerlere değil, halka da hizmet veriyor. Ülke savaşlarlayıpratılıyor ama kızılay, halk desteğiyle çalışmalarını yürütüyor. bin yataklı15 hilal-i ahmer hastanesi kuruluyor. bu, çok büyük bir organizasyon. o dönemdeçok pratik ve sistematik çalışmalar yapılmış ve kayıtlar titizlikle alınmış.yine o yıllarda hasta bakıcılık okulu kuruluyor…” dr. altan, konuşmasınındevamında kızılay’ın günümüzde ne gibi çalışmalar yaptığına dair de önemliayrıntılar aktardı.

etkinlik,aksaray valisi ali mantı’nın, kızılay genel müdürü dr. İbrahim altan’a plakettakdim etmesiyle tamamlandı.

habermerkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası