Eğitim

FELSEFE TOPLANTISINDA SAKİN ŞEHİRLER ANLATILDI

aksarayÜniversitesi (asÜ) doktor Öğretim Üyesi yusuf acar, 30 ülkeden 241 kentin üyeolduğu sakin Şehir birliği’nde, türkiye’den de 15 kentin olduğunu belirtti. 

82’incifelsefe toplantısında “sürdürülebilir kalkınma ve sakin Şehirler: türkiyeÖrneği” başlıklı bir sunum yapan acar, sakin şehir hareketinin yerel kalkınmamodeli olarak doğduğunu söyledi. 1999 yılında İtalya’da, yaşam kalitesiniyükseltmek amacıyla şehirlerin kendilerini değerlendirmeleri ve farklı birkalkınma modeli ortaya koymaları fikrinin ulusal boyuta taşındığına dikkatçeken yusuf acar, “sürdürülebilirliğin kentsel boyutta uygulanma şekli olansakin şehir hareketi ile ulaşılmak istenen farklı amaçlar var. Şehirlerinmarkalaşma ve yenilikçilik kapasitelerinin arttırılması, tarımsal üretimkapasitesinin yükseltilerek sağlıklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesi, kültüreldeğerlerin korunması, sosyal ve kültürel altyapı gelişiminin sağlanması… tüm bunlarhareketin amaçları arasında yer almaktadır. sakin şehir felsefesi, kentlerinhangi alanda güçlü ve zayıf olduklarını analiz etmelerini ve sahip olduklarışartlar çerçevesinde bir strateji geliştirmelerini teşvik ediyor. sakin Şehirbirliği ise küreselleşmenin ortaya çıkarttığı homojen mekânlardan birisi olmakistemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yeralmak isteyen şehirlerin katıldığı bir birliktir. 30 ülkeden 241 kentin üyeolduğu sakin Şehir birliği’ne, Ülkemizden de 15 kent üye durumdadır” dedi.

İktisadive İdari bilimler fakültesi tarafından düzenlenen toplantı, sorularıncevaplanmasının ardından sona erdi. 

haber merkezi 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası