Eğitim

ÇOK ŞÜKÜR ARTIK 2053’Ü, 2071’İ KONUŞABİLİYORUZ

aksarayÜniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, türkiye’nin artık köklerinebağlı bir şekilde gelecek yüz yılları konuşması gerektiğini, yeni sistemin busürecin gerçekleşmesi adına çok büyük önem arz ettiğini söyledi. 

İslamiİlimler fakültesi’nin belirli aralıklarla düzenlediği ve öğrencileri farklıkonulara dair uzmanlarla buluşturduğu gündem toplantılarına konuk olan rektörŞahin, “devlet ve yeni sistem” başlıklı bir sunum yaptı. teorik olarak devletkavramını anlatan prof. Şahin, sunumunun son bölümünde yeni sisteme dairdeğerlendirmelerde bulundu.devletin mimarisinin önemine dikkat çeken Şahin, “birdevletin bir yöneticisi olur. İkinci kişi yönetici gibi davranırsa oradasorunlar meydana gelmeye başlar. bizim eski devlet teşkilatlanmamızda iki başlısayılabilecek bir yapı oluşmuştu; güçlü bir başbakan ve güçlü bircumhurbaşkanı. burada, aynı partiden olan iki kişi arasında bile bazıgerginlikler oluşabiliyordu. Şu anda bir normalleşme süreci içerisindeyiz.artık yönetim çok başlı değil. yeni sistemde cumhurbaşkanının etrafında bazıkurullar ve bakanlar var. bu kurullar kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecekçalışmaları tasarlayacaklar. yeni hayaller kuracaklar, yeni hedeflerbelirleyecekler. güvenlik, eğitim, sağlık, teknoloji, bilişim… değişikalanlardan kişiler ülke için yeni çalışmalar üretecekler, bakanlıklar da buhedefleri uygulayacak. bir ara 2023 hedefi bile ulaşılmaz gibi görülüyordu.bugün çok şükür 2053’ten, 2071’den söz ediyoruz. artık gelecek yüz yılları,köklerimizi muhafaza ederek dünyayı nasıl şekillendireceğimizi konuşalım.”

akademisyenlerinde dinlediği sunumun sonunda rektör Şahin, öğrencilerin sorularınıcevaplandırdı. 

haber merkezi 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası