Eğitim

ASÜ’DE KAMU DİPLOMASİSİ VE MEDYA KONFERANSI

aksarayÜniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, türkiye’nin ve trt’nin yıllariçinde çok önemli değişimler yaşadığını, özellikle 90’lı yıllardan itibarenözel televizyon kanallarının kurulmasıyla hayatın çok daha farklı bir noktayaevrildiğini söyledi. 

“kamudiplomasisi ve medya” konulu konferansın açılışında konuşan rektör Şahin,trt’nin uzun bir süre hayatın vazgeçilmezi olduğunu belirterek, yıllar içindeönemli değişimler yaşanmaya başlandığını, bugün kurumun, trt world’le dünyayayayın yapan ve yüz akı işler ortaya çıkartan devasa bir medya olduğunukaydetti. 90’lı yıllarda özel televizyon kanallarının kurulmasıyla hayatın çokbaşka bir noktaya evrildiğinden söz eden asÜ rektörü, “bu hızlı dönüşümüniçinde hem medyanın, hem medya içerisindeki çeşitliliğin, hem de sürecin nasılyönetileceğinin önemi de ortaya çıkıyor ve tartışılıyor. Şimdi bir deelektronik ve online ortamlar söz konusu. böyle bir ortamda kamu diplomasisi vemedyayı, alanında uzman bir isimden dinlemek bilgi birikimimizi arttıracak”dedi. açılış konuşmasının ardında kürsüye gelen trt yönetim kurulu Üyesi prof.dr. ali osman Öztürk, kamu diplomasisinin günümüzde oldukça popüler mevzulardanbirisi olduğunu ve bu konunun büyük önem arz ettiğini söyledi. bu işin biryanıyla uluslararası İlişkiler, diğer yanıyla ise medya ve enformasyonalanlarıyla yakından ilişkili olduğunun altın çizen Öztürk, “pek çok yerde‘haklıyız ama derdimizi bir türlü anlatamıyoruz’ ifadesini hepimiz duyuyoruz.peki, biz neden kendimizi anlatmak zorunda kalıyoruz? terör eylemleri, ekonomikdeğişimler, siyasi söylemler, sorunlar… kamu diplomasisi hayatın hemen heralanına dokunmaktadır. bir ülkenin itibarı ve saygınlığı için yapılan tümfaaliyetler kamu diplomasisidir. bu kavram, ülkenin ve milletin saygınlığınıntehlikeye düşmemesi ve ortaya çıkan sorunun aşılabilmesi için atılacak adımlarıda ifade eder. trt ve resmi haber alma kurumlarının burada çok önemlifonksiyonları var. zarar edecek bile olsa trt, kriz zamanlarında kamu yararınao istasyonların hepsini çalıştırmak, yayın yapmak ve haberleşmeyi sağlamakzorunda olan bir kurumdur. doğru bilginin yayılması için bu gereklidir” dedi.

düzenlenenkonferans, soruların cevaplanmasının ardından belge ve plaket takdimiyle sonaerdi.

habermerkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası