Eğitim

ASÜ HEM KALİTELİ HEM DE YETKİN

aksarayÜniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, asÜ’nün pek çok alanda hemkalite, hem de hacim olarak yetkin bir üniversite olduğunu, bu durumuntÜbİtak’ın analiz sonuçlarıyla da ispatlandığını belirtti.  

tÜbİtak,türkiye’deki üniversitelerin yetkinliklerinin tespiti ve ulusal önceliklerdoğrultusunda yönlendirilmelerine katkı sağlamak amacıyla “Üniversite yetkinlikanalizi Çalışması” gerçekleştirdi. Çalışmanın sonuçlarına göre asÜ, genç yaşınarağmen pek çok alanda yetkinliğini kanıtladı. asÜ; katı madde fiziği, atom vemolekül fiziği, yarı İletkenler, metal ve alaşımlar, yüzey kaplamalar vefilmler, kimya, polimer ve plastikler, matematik ve İstatistik, arıtmateknolojileri, maden teknolojileri, jeoloji, eğitim, coğrafya, gıda güvenliğive kitle İletişim araçları alanlarında hem kalite, hem de hacim olarak yetkinbir Üniversite olarak belirlendi. deneysel fizik, hidrojen yakıt pilleri,biyomalzeme, güneş enerjisi, bahçe bitkileri, radyoloji, İlaç, ortopedi, suÜrünleri, kentleşme ve entegre havza yönetimi alanlarında da asÜ yetkinbulundu.

analizler yüzde 40 kalite, yüzde 60 hacim olmak üzere iki boyutta gerçekleştiriliyor.yetkinlik puanının kalite kısmı, atıf bakımından üniversitenin ilk yüzde 10’lukdilime girmesiyle hesap ediliyor. toplam yayın sayısı içindeki üniversite payı,yayın yapan akademisyen sayısı, üniversitenin tÜbİtak destekli projelerine aitbütçe toplamı, tÜbİtak destekli proje sayısı, üniversitenin türkiye’ye görecebağıl odaklanma endeksi gibi göstergeler ise analizin hacim kısmınıoluşturuyor. 143 üniversitenin 120 alanda yetkinliğinin belirlendiği çalışma, üniversitelerinodaklanabilecekleri alanların netleştirilmesine yardımcı olması amacıylayapıldı. 

rektörprof. dr. yusuf Şahin, genç yaşına rağmen asÜ’nün hızlı şekilde büyüdüğünü veson derece önemli başarılara imza arttığına dikkat çekerek,elde edilen başarıyakatkı sağlayan herkese teşekkür etti ve başarılı çalışmaların devamını diledi.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası