Eğitim

ARSENİK ARITIMINA YENİ ÇÖZÜM

aksarayÜniversitesi (asÜ) teknik bilimler meslek yüksekokulu doktor Öğretim Üyesiafşin yusuf Çetinkaya, grafen malzemesi ile arsenik oranı yüksek suların etkilişekilde arıtılabildiğini söyledi. 

dünyanınbirçok şehrinde yer altı sularının içme suyu kaynağı olarak kullanıldığınıancak bu suların yüksek miktarda arsenik içerdiğini vurgulayan Çetinkaya, 2012verilerinden söz etti ve dünya genelinde 202 milyon insanın içme sularındakiyüksek arsenikten etkilendiğini belirtti. türkiye’nin de sulardaki arsenik miktarıyüksek olan ülkeler arasında yer aldığını, bunun birleşmiş milletlerin 2006tarihli İnsani gelişme raporu’nda yer bulduğunu anımsatan doktor Öğretim ÜyesiÇetinkaya, yaptıkları çalışmaya dikkat çekti. grafen malzemesinin bu konudaumut haline geldiğini ileten afşin yusuf Çetinkaya, “bu malzeme esneyebilen,şeffaf ve süper iletken yapısıyla, gazları ve sıvıları molekül düzeyindefiltreleme yeteneğine sahiptir. ayrıca ısı ve elektrik iletkenliği mükemmeldir.grafen destekli membran olarak da adlandırılan seçici-geçirgen sistem ilearsenik gibi kirliliği yüksek suların arıtımı kolay bir şekildegerçekleşmektedir. go kaplı membranlar, go’nun üstün özelliklerini ve polimermateryalleribirleştirir. geliştirilen membran, güçlü su akışına ve yüksekbasınçlara karşı dirençli ve yapışkan polivinil alkol kullanarak yüksek arıtmaverimi sağlamaktadır. böylece sulardaki arsenik miktarı dünya sağlık Örgütü’nün belirlediği standartların da altına düşebilmektedir.

Çetinkaya,bu proje ile arsenik içeriği yüksek olan içme sularınınetkili şekildearıtılmasının yanı sıra, işlemin ucuz ve hızlı şekilde gerçekleşebileceğini debelirtti. 

habermerkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası