Köşe Yazıları

BU AKŞAM ALLAH(C.C)’IN AYI OLAN MUHARREM’İN BAŞLANGICI” MÜSLÜMANLARIN YILBAŞISI!”

.. Bu akşam Namazından sonra Yerlerin ve Göklerin Yaratıcısıve Hesap gününün de yegane sahibi Ezel ve Ebet olan Ulular, Ulusu Mabudumuzunayı olduğu Kutlu Elçisi Nebiler, Nebisi Peygamberimiz Hz.Muhammed(S.A.V.)efendimiz tarafından bildirilen..

BU AKŞAM ALLAH(C.C)’IN AYI OLAN MUHARREM’İN BAŞLANGICI” MÜSLÜMANLARIN YILBAŞISI!”

..

Bu akşam Namazından sonra Yerlerin ve Göklerin Yaratıcısıve Hesap gününün de yegane sahibi Ezel ve Ebet olan Ulular, Ulusu Mabudumuzunayı olduğu Kutlu Elçisi Nebiler, Nebisi Peygamberimiz Hz.Muhammed(S.A.V.)efendimiz tarafından bildirilen Muharrem ayının 1. gününe veaynı zamanda da Hicri 1439 yılının tamamlanarak 1440 yılına gireceğimiz bizMüslümanların “Yeni yılının” başlangıcı.

Yani biz Müslümanların Rabbimizin emirleri çerçevesindekutlayabileceğimiz yegâne Yılbaşı ’sıdır!!!

PEYGAMBER EFENDİMİZİN “ALLAH(C.C)’IN AYIDIR”DİYEBELİRTTİĞİ MUHARREM AYININ ANLAMI İSE “HÜRMET EDİLENDİR!”

Yazımın bundan sonraki bölümünün parantez içindekicümleler ile ara başlıklar ve Son Ara başlık dışındaki kalanını bu konudaDiyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kuruluna sorulan soru ve bu soruya kurultarafından verilen cevapla devam ediyorum;

Soru: “Muharrem ne demektir? Muharrem ayının fazileti vebu ayda, özellikle de 10 Muharrem’de oruç tutmanın hükmü nedir?”

Cevap “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz.Peygamber tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir. (Müslim, Sıyâm, 202;Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40) Bu niteleme Muharrem ayının faziletine,ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

FARZ NAMAZLARDAN SONRA EN FAZİLETLİ NAMAZ(GECE NAMAZI,ENFAZİLETLİ ORUÇ ALLAH(C.C.) ‘IN AYI MUHARREMDE TUTULAN ORUÇTUR)

Resûlullah bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dansonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur.

Farz Namazlardan sonra en faziletli Namaz da geceNamazıdır.”(Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

Muharrem’in onuncu günü Aşure günüdür.

Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir.(Serahsî, el-Mebsût, III, 92) Zira Resûlullah, Aşure gününde oruç tutmuş vebunu Müslümanlara tavsiye etmiştir. (Buhârî, Savm, 69)

Hz. Peygamber Medine’ye gelince, Yahudilerin Aşuregününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?” diyesormuştu.

 “Bu, hayırlı birgündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak)Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah da “Ben Mûsâ’ya sizden dahalayığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarınıtavsiye etti. (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128)

RAMAZAN’DAN SONRA TUTULAN EN FAZİLETLİ ORUÇ( ÖNCEKİ YILINGÜNAHLARINA’DA KEFARET OLAN MUHARREM AYININ 10. GÜNÜ OLAN AŞÜRE GÜNÜNDE TUTULANORUÇU’DUR)

Hz. Peygamberin bu günde oruç tutulmasını teşvik edenbaşka hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Aşure günü orucunun önceki yılıngünahlarına keffâret olacağını zannederim.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurmuştur.

Başka bir hadiste de Aşure orucuna işaret ederek “Ramazanorucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulanoruçtur.” (Tirmizî, Savm, 40) buyurmuştur.

AŞURE ORUCU NE ZAMAN, KAÇ GÜN TUTULUR?(AŞURE ORUCUNUN ENFAZİLETLİSİ AŞÜREDEN 1 GÜN ÖNCE,AŞÜRE GÜNÜ VE ERTESİ GÜNDE YANİ 3 GÜN ARDI,ARIDINA TUTLAN ORUÇTUR)

Hz. Peygamberin Yahudilere muhalefet için ertesi seneAşûrâ orucunu Muharrem’in dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi (Ebû Dâvûd,Savm, 66); bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birincigünlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir. (Bkz. Ahmed b.Hanbel, el-Müsned, IV, 52; Abdürrezzâk, el-Musannef, IV, 287)

Şu da bilinmelidir ki, Ramazan orucu farz kılınınca Hz.Peygamber, isteyenlerin Aşûrâ orucu tutup isteyenlerin tutmayabileceğinibelirtmiştir. (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 113-126)Kaynak: Diyanet FetvaKurulu.

BU GECE VE BAŞLAYACAK AY’A VİCDAN MUHASEBESİYLEBAŞLANMALI, GECE VE YENİ BAŞLAYACAK OLAN AY HAKKIN RIZASI İÇİN YAPILACAKİBADETLERLE GEÇİRİLMELİ,HAKKA TÖVBE İDELEREK GEÇMİŞ GÜNAHLARDAN KORUNMA YANİ AFİSTENMELİ!

 Tüm dinkardeşlerimizin bu gün yani 10 Eylül Pazartesi akşam Namazının bitimi iletamamlanacak olan Hicri 1439 yılının bitimiyle başlayacak olan bizMüslümanların yeni yılı olan 1440’ın ilk gününün başlangıcı olan 1 Muharrem veAllah(c.c.) ın ayı olan hicri yılımızın 1. Ayı olan Muharrem’in başlangıcındaitibaren yapacağımız ilk şey geçmiş yılın vicdan muhasebesini yapmaktır.

Ardından ise Rabbimizden hepimiz geçmiş yılda işlediğimiztüm maddi ve manevi günahlarımızı bir daha işlememek üzer af edilmemizidilmeliyiz.

Yeni yılın ilk akşamından başlanarak Onun rızasına uygunolarak yılın tamamının aynı şekilde Onun rızasına uygun işlerle geçirilmesineçalışılmalı.

Tüm din kardeşlerimizin Hakkın rızasını en iyi şekildegözeterek bu rızaya kavuşmaları dileğiyle bu gün akşam başlayacak olan yeniyılımızı ve  Allah(c.c) ın ayı olanMuharrem ayını tebrik ediyorum.

Rabbim Yar ve Yardımcımız Olsun

(*)Bu günkü yazımda yer verdiğim Diyanet İşleriBaşkanlığı Fetva Kurulunun  Yeni hicriyıl, ve Muharrem ile Aşure günü hakkındaki cevabını”http://www.islamveihsan.com/muharrem-ayinin-fazileti.html”dan aldım. Emeği geçenlerdenMevla’mızın razı olmasını dilerim. 

banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL