Genel

BİR TOPLUMDA AR DAMARI ÇATLARSA NE OLUR

Toplumları ayakta tutan değerlerin başında ahlaki ve sosyal kurallar gelmektedir. Bir toplumda gayri ahlakilik zirve yapmış ve sosyal hayatta gösterilmesi gereken saygı ortadan kalkmışsa o toplumun çökmesi kaçınılmazdır. İçinde bulunduğumuz..

BİR TOPLUMDA AR DAMARI ÇATLARSA NE OLUR

Toplumları ayakta tutan değerlerin başında ahlaki ve sosyal kurallar gelmektedir. Bir toplumda gayri ahlakilik zirve yapmış ve sosyal hayatta gösterilmesi gereken saygı ortadan kalkmışsa o toplumun çökmesi kaçınılmazdır.

İçinde bulunduğumuz çağda gayri ahlakiliğin özendirildiği ahlaki değerlere sahip olanların dışlandığı inanç değerlerinin içinin boşaltıldığı bir süreci yaşarken,Müslüman ne yapmalı sorusu en çok sorulması gereken soruların başında geldiği yadsınamaz bir gerçektir.

Başımıza bunca bela ve musibet geldiği halde zina, içki, kumar kul hakkı, çok daha kötüleri gün geçtikçe artar haldeyken biz hala kısır tartışmalar içerisinde günahın dibine kadar batarken herkes kendini övmekle meşgul, başkalarına hata bulmak yerine aynayı kendimize tutamıyoruz.

Ümmet olarak soralım kendimize.

İlkel toplumlardaki gibi sokaklarda manevi cahil olarak dolaşan bu kızlar kimin kızları, yarı giyinmiş çıplak kadınları kimlerin ailesi, başında başörtü alttarafı türlü türlü moda rezaleti ile maskara olmuş bayanlar neyin nesi? Hem kendini kendiyle beraber belki yüzlerce insanı günaha sokan bu grup nerede yetişti? Bu sarhoşların ayyaşların çıplakların ve giyinmiş çıplakların dolaştığı sokaklar kimin sokakları? Bu kaybettiğimiz gençler hangi inancın evlatları?

Tabi söylemek kolay dönelim soralım kendimize kendimizi ve toplumumuzu kuranın hakikatlerine göre bir yaşam biçimine uygun hale getirmek için ne kadar çalıştık? Kaç gece uykusuz kaldık. Ya rab seni çok seviyorum onun için senin var ettiğin insanı da senin için seviyorum kimseler ateşlerde yanmasın, uçuruma doğru giden bizlere merhamet et, ayağı kayan kardeşlerimin elinden tutacak bir güç bir şuur manevi bir hal ihsan eyle, ne kadar yaptık bu duayı? Yapmadık çünkü bana değmeyen yılan bin yaşasın zihniyeti var.

 Sahih hadis var peygamberimiz 14 asır evvel bizleri uyardı.

Beş şey vardır ki, bunlar başınıza gelir, bunlarla imtihan edilirsiniz ki bunların başınıza gelmesinden Allah’a sığınırım. Bunlar şunlardır:

1.   Cemiyette fuhuş ortaya çıkar alanen yapılır hale gelince o cemiyette hastalıklar yayılır.

2.   Ölçü ve tartıda hile yapılırsa geçim sıkıntısı başlar.

3.   Malların zekatı düzenli verilmezse yağmur da düzenli yağmaz.

4.   Allah’ın ve resulünün emrine aykırı hareket edilirse düşman musallat olur.

5.   Devlet adamları Allah’ın kitabına göre hükm etmedikleri vakit kendi aralarında savaşırlar.

 

Rabbimiz kafasını kuma sokanlara sesleniyor.

Bir toplum kendisindekini değiştirmedikçe Allah onlarda bulunanı değiştirmez. Rad suresi 11. Ayet.

Son sözü de üstad söylesin.

Yadında mı doğduğun günler?

Sen ağlar idin,

Gülerdi alem…

Öyle ömür geçir ki, olsun

Metin sana hande,

Halka ise matem.

                                  Allah yar ve yardımcımız olsun.

                                              Selam ve dua ile.


banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL